Suché počasie neprialo rozvoju hubových chorôb na poľných plodinách. Mierne zrážky v posledných dňoch a následne teplé počasie však môžu spôsobiť, že sa choroby lokálne rozšíria. Vždy je však zásadou dôkladne porasty prehliadnuť a k ošetreniu fungicídmi pristúpiť až v odôvodnených prípadoch. Preventívnym opatrením proti chorobám je používanie zdravého osiva odolných odrôd, striedanie plodín, zaorávanie pozberových zvyškov, vyvážené hnojenie a proti šíreniu bakterióz sa neodporúčajú kultivačné práce vo vlhkom počasí. Naučme sa tiež používať biologické prípravky na ochranu rastlín, ktoré zmierňujú dopad na životné prostredie.
Antraknóza môže napadnúť fazuľu, hrach, šošovicu alebo lupinu. Napáda všetky časti rastliny okrem kvetov. Už na klíčnych listoch sa tvoria tmavohnedé nekrotické škvrny s vyvýšeným červenkastým okrajom. Postupne splývajú na 10 mm a za vlhkého počasia vidieť v strede koncentrické kruhy s ružovkastými ložiskami spór. Pri silnej infekcii listy usychajú a zostávajú visieť na rastline. Na stonkách sú škvrny čiarkovité, na strukoch okrúhle. Napadnuté semeno je hrboľaté. Mycélium prežíva v osive, menej v rastlinných zvyškoch. Počas vegetácie sa šíri dažďom. Na antraknózu fazule je povolený Kuprikol 50. Uvoľňujúca sa meď z vyschnutého postrekového filmu rozrušuje podhubie (mycélium) parazitických húb alebo zabraňuje vyklíčeniu ich výtrusov. Účinok je len preventívny a pôsobenie kontaktné na povrchu rastliny. Rovnako pôsobia aj Dithane M 45 a Dithane Neo Tec na báze mancozebu. Účinná látka inaktivuje sulfhydrylové skupiny aminokyselín a enzýmov buniek húb s následkom prerušenia metabolizmu lipidov, respirácie a produkcie ATP.
Z chorôb sa na strukovinách môže prejaviť múčnatka hrachová, ktorá tvorí sivobiely múčnatý povlak na ktorejkoľvek časti rastliny, silne napadnuté rastliny žltnú až odumierajú. Napadnuté struky sú menšie a deformované. Autorizovaný je prípravok na báze síry Sulfurus s ochranným kontaktným účinkom, rýchlym nástupom účinnosti a reziduálnym pôsobením proti hubovým patogénom zo skupiny pravých plesní s vedľajším akaricídnym účinkom. Síra vďaka svojej rozpustnosti v tukoch ľahko preniká bunkovými membránami spór húb, najmä múčnatiek. Síra je enzymatickou cestou redukovaná na sírovodík a pôsobí ako bunkový jed.
Pleseň hrachová sa prejavuje na mladých rastlinách ich zhrubnutím a deformáciou, rastliny sú metlovité, bledé, za vlhkého počasia sú spodné listy pokryté sivohnedým povlakom konídionosičov. Sekundárna infekcia tvorí drobné škvrny na vrchnej strane listov a prílistkov, zostávajú matné, pletivá hrubnú až praskajú. Môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky majú žltkasté škvrny vo vnútri s bielymi povlakmi, často nevytvoria semená.
Pleseň sivá tvorí drobné škvrny na vrchnej strane listov a prílistkov, zostávajú matné, pletivá hrubnú až praskajú. Môže napádať aj kvety, ktoré opadávajú. Struky majú žltkasté škvrny, vo vnútri s bielymi povlakmi, často nevytvoria semená. Nie sú autorizované žiadne fungicídy do strukovín.
Vo vlhkých rokoch sa na strukovinách môžu šíriť aj hrdze.
Strukoviny napádajú aj baktérie, ktoré spôsobujú bakteriálnu gloriolovú spálu fazule, bakteriálnu škvrnitosť fazule a bakteriálnu spálu sóje. Nie sú proti nim autorizované žiadne prípravky.
Biologický fungicídny prípravok vo forme kvapalného suspenzného koncentrátu (SC) pre riedenie vodou Serenade Aso s obsahom Bacillus subtilis účinkuje proti bakteriálnym a hubovým patogénom na základe konkurencie k týmto patogénom, kedy pokryje povrch rastlín (listov, plodov) a konkuruje týmto patogénom odberom živín priestorovou konkurenciou, produkuje lipoproteíny, ktoré majú fungicídny a antibakteriálny účinok a ďalej indukuje biochemickú odolnosť ošetrených rastlín proti hubovým a bakteriálnym patogénom.
Proti antraknóze a bielej hnilobe je povolený v hrachu, lupine a sóji aj biologický prípravok s obsahom oospór Pythium oligandrum Drechsler – Polyversum. Nie je to klasický fungicíd, a preto ho nie je možné aplikovať ako fungicíd, t.j. až po zistení príznakov choroby. Je to biologický prípravok a jeho účinnosť je závislá od správnosti aplikácie. Po aplikácii prípravku spóry musia na živých pletivách najskôr vyklíčiť a až po rozrastení huby je táto schopná konkurovať alebo parazitovať na fytopatogénnych hubách. Prípravok je preto nutné aplikovať preventívne, t.j. pred výskytom choroby. Pri správnej aplikácii je možné udržať porast v dobrom zdravotnom stave. V prípade veľmi silného infekčného tlaku následne po biologickom prípravku je možné aplikovať bežný fungicíd.
Takmer všetky choroby strukovín sú liečiteľné fungicídom Mirador Xtra, ktorý obsahuje dve účinné látky. Účinná látka azoxystrobin patrí do chemickej skupiny B-methoxyakrylátov (strobilurinové deriváty). Mechanizmus účinku spočíva v inhibícii transportu elektrónov pri dýchaní mitochondrií. Účinná látka preniká do pletív (translaminárny a systémový účinok). Preventívny účinok vyžaduje, aby bol aplikovaný pred alebo na začiatku infekcie. Okrem toho azoxystrobin vyniká tým, že porasty obilnín sú dlhodobo zelené (tzv. green efekt). Tento efekt sa významne prejavuje tak, že rastlina môže dlhšiu dobu tvoriť a následne ukladať asimiláty do zŕn. Výsledkom je nielen vyššia dosahovaná úroda, ale aj vyššia kvalita zrna (napr. HTZ, podiel zrna na sitách a pod.).
Účinná látka cyproconazole patrí do skupiny triazolov a pôsobí na hubové choroby vo vnútri rastlín v počiatočných štádiách formovania haustórií. Zastavuje rast húb ovplyvňujúc biosyntézu sterolov v bunkových membránach. Hoci biologický účinok cyproconazolu umožňuje preventívnu, kuratívnu a eradikatívnu ochranu rastlín, optimálny účinok sa dosiahne aplikáciou v počiatočných štádiách rozvoja chorôb.
Prípravok s kombináciou účinných látok azoxystrobin+difenoconazole – Askon je povolený na menej významné použitie vo fazuli proti múčnatkám, v hrachu čerstvom bez strukov aj na semeno proti múčnatkám, plesniam a hrdzi. Azoxystrobin je už popísaný, účinná látka difenoconazole zo skupiny triazolov zastavuje vývoj húb inhibíciou biosyntézy ergosterolu v bunkových membránach – pôsobí ako demetylačný inhibítor (DMI). Difenoconazole pôsobí systémovo a má preventívny a kuratívny účinok. Do rastliny preniká asimilačnými časťami, odkiaľ sa šíri do ostatných pletív akropetálne a translaminárne v priebehu jednej hodiny.
Čistý azoxystrobin obsahujú prípravky Affix, Chamane, Norios a Zoxis, vyznačujú sa širokým spektrom účinku.
Ing. Alena Škuciová, ÚKSÚP – OKOR Topoľčany