Mimoriadne nízke ceny cukru spojené s rastúcimi nákladmi na produkciu repy cukrovej spôsobujú, že táto plodina je pre poľnohospodárov čoraz menej atraktívna. Počet podnikov, ktoré pestujú cukrovú repu, sa za posledných desať rokov v Nemecku zmenšil o viac ako 20 percent.
V dôsledku očakávaného zhoršenia dostupnosti pesticídov sa vyhliadky na produkciu cukrovej repy v Nemecku naďalej zhoršujú.
Projektová skupina IVA vyhodnotila záznamy údajov zo schvaľovacieho zoznamu Federálneho úradu pre ochranu spotrebiteľa a bezpečnosť potravín (BVL) zodpovedného za prípravky na ochranu rastlín a určila, koľko rôznych účinných látok a ich mechanizmov účinku bude pre pestovanie repy cukrovej v budúcnosti k dispozícií. Pre účinné riadenie rezistencie patogénov je pritom nevyhnutné, aby boli k dispozícii najmenej tri rôzne mechanizmy účinku.
Insekticídy
Táto minimálna požiadavka sa však v mnohých oblastiach pestovania cukrovej repy ťažko splní. Na insekticídnu ochranu bude stále k dispozícii päť účinných látok, pričom však štyri z nich majú rovnaký mechanizmus účinku. Na ošetrenie insekticídnych semien morením je schválená iba jedna účinná látka.
Odvetvie bolo obzvlášť tvrdo postihnuté zákazom neonikotinoidných účinných látok clothianidin, imidacloprid a thiamethoxam v roku 2018. Za ne však neexistuje adekvátna náhrada. Alternatívne prostriedky sú menej efektívne, nákladné a môžu sa použiť iba plošne postrekom. Okrem toho sa už u vošiek preukázala rezistencia na veľkú časť týchto insekticídov. „Toto rozhodnutie má pre nemeckých poľnohospodárov dvojnásobnú váhu. O zákaze týchto látok sa nerozhodovalo na základe vedeckých poznatkov. A taktiež sa úplne ignorovalo, že mnohé ďalšie európske krajiny schválili v týchto prípadoch výnimky,“ uviedla Helmut Bleckwenn, predsedníčka zastrešujúcej asociácie severonemeckých pestovateľov cukrovej repy (DNZ).
Fungicídy
K dispozícii je v súčasnosti šesť účinných látok s tromi mechanizmami účinku pre foliárne fungicídy vrátane dvoch menej účinných biologických látok. V prípade fungicídneho ošetrenia osiva existujú minimálne tri mechanizmy. Znižovanie množstva účinných látok je v tejto oblasti tiež problematická, pretože existuje reálne riziko rozvoja rezistencie na zostávajúce účinné látky.
Herbicídy
Na prvý pohľad vyzerá situácia v herbicídoch o niečo lepšie. Na kontrolu buriny v repe cukrovej je k dispozícii celkom 16 účinných látok so siedmimi rôznymi mechanizmami účinku. To znie ako dostatočné množstvo účinných látok. Dve z nich však zohrávajú hlavnú úlohu v stratégii herbicídneho ošetrenia mnohých pestovateľov.
Čo bude ďalej s repou?
„Nakoniec sa v tejto oblasti rozhodne, či nemecký cukrovarnícky priemysel môže naďalej existovať. Pre nás poľnohospodárov je otázkou to, ako môžeme prežiť v európskej a medzinárodnej konkurencii. Znižujúce sa množstvo účinných látok znamená zvyšujúcu sa nákladovosť v už aj tak zložitej ekonomickej situácii, v ktorej sa pestovanie cukrovej repy nachádza už niekoľko rokov, “povedal Helmut Bleckwenn.
„Ak pestovanie cukrovej repy v Nemecku stratí príťažlivosť pre poľnohospodárov, spôsobíme problémy pre domáce poľnohospodárstvo ako celok. Po repke by repa bola ďalšou klesajúcou plodinou, ktorá sa používa najmä pri striedaní plodín v osevných postupoch s vysokým zastúpením obilnín. Existuje medzera medzi tým, čo vyžaduje poľnohospodárska politika, a možnosťami pestovania plodín, ktoré má poľnohospodár pre ochranu rastlín k dispozícií,“ povedal prezident IVA Dr. Manfred Hudetz.
Zdroj: topagrar.com