Systém ochrany pôdy posilnili v Českej republike novou protieróznou vyhláškou. Jej cieľom je chrániť pôdu pred vodnou eróziou, ktorá ohrozuje až 60 % poľnohospodárskej pôdy. Opatrenia proti vodnej erózii navyše môžu pozitívne ovplyvňovať aj odolnosť pôdy proti veternej erózii (týka sa 14 % poľnohospodárskej pôdy). Protierózna vyhláška umožní kontrolovať a pokutovať poľnohospodárov za nešetrné hospodárenie na pôde. Je aj dôležitá pre obce a ich obyvateľov, ktorých majetok je pravidelne poškodzovaný eróziou poľnohospodárskych pozemkov. Protierózna vyhláška tak okrem iného vedie k zmenšeniu pôdnych blokov na maximálne 30 ha, rozšíreniu dotačnej pomoci a oslobodeniu od daní z pozemkov s vybranými krajinotvornými prvkami.
„Protierózna vyhláška je dlho diskutovaným kompromisom s poľnohospodármi a akademikmi, ktorá prispeje k ochrane jednej z našich najcennejších komodít – poľnohospodárskej pôdy, ale zároveň nespôsobí byrokratické problémy a významnú záťaž poľnohospodárom a orgánom štátnej správy,“ vysvetľuje minister Richard Brabec.
Limit
Vyhláška stanovuje prípustnú stratu pôdy, ktorú je potrebné dodržiavať. V systéme poľnohospodárskych dotácií sa doteraz vymedzuje erózne ohrozené pôda na prípustnú stratu 17 ton z hektára za rok, s platnosťou vyhlášky to bude 9 ton z hektára za rok. Maximálna limitná miera straty pôdy je neprekročiteľná a zohľadňuje ako požiadavky na protierózne ochranu, tak realizovateľnosť opatrení v poľnohospodárskej praxi. K vytipovaniu problematických plôch, na ktorých je limit prekročený, bude slúžiť už dnes funkčný Monitoring erózie (Aplikácia spravovaná SPÚ a VÚMOP, vvi). Prvý záznam eróznej udalosti v Monitoringu je pre poľnohospodárov výstrahou, že by podľa tejto skutočnosti mal upraviť svoje hospodárenie. V prípade opakovaného záznamu je už zrejmé, že na ploche dochádza k opakovaným problémom s eróziou a plochu je potrebné sledovať a prijímať na nej efektívnejšie protierózne opatrenia. Zároveň pomocou dát Monitoringu erózie bude dochádzať k priebežnému vyhodnocovaniu efektívnosti protieróznej vyhlášky a v budúcnosti tak nie je vylúčené sprísnenie limitov.
Kalkulačka
Na plochách, kde bude erózna udalosť zaznamenaná opakovane, budú teda poľnohospodárske subjekty musieť vykonávať protierózne opatrenia, ku ktorých vhodnému výberu im poslúži už zavedený nástroj – aplikácia Protierózna kalkulačka. Pomocou nej si hospodár zostaví plán opatrení, pričom hospodárenie podľa tohto plánu bude následne predmetom kontroly príslušného orgánu ochrany poľnohospodárskeho pôdneho fondu. Erózii môžu poľnohospodári predchádzať pomocou širokej palety protieróznych opatrení napríklad spôsobom obrábania, voľbou plodín či zatrávňovaním častí svojich pozemkov. Odbornú podporu im bude poskytovať Výskumný ústav meliorácií a ochrany pôdy a Štátny pozemkový úrad.
Zdroj: mzp.cz