Krátka, ale aktuálna poznámka k spôsobom aplikácie živín do pôdy a do rastlín
Obsah živín a aditívnych látok v hnojive, ich vzájomné pomery, vplývajú na interakciu atómov a iónov v pôdnom roztoku. To sa bezprostredne prejavuje na režime výživy pestovaných plodín. Medzi významné interakčné zmeny patrí vplyv pH pôdneho roztoku, antagonizmus iónov (katiónov a aniónov), sorpčné vlastnosti pôdy, koncentračné gradienty živín a tým i mobilita živín v pôde a v rastlinných pletivách, ktoré determinujú akumuláciu živín bunkami koreňov rastlín. Okrem obsahu živín, vplýva na chemizmus pôdy a procesy príjmu a akumulácie živín aj prítomnosť aditívnych látok alebo balastu v hnojive. Obvykle má pestovateľ iba obmedzené informácie o látkovom zložení najmä inovatívnych hnojív. Predovšetkým absentujú poznatky o obsahu aditívnych látok a rôzneho balastu, vrátane chemickej formy látok, ich funkcií na procesy príjmu a predovšetkým produkčné procesy. Je chybou pestovateľov, že od výroby a marketingu nevyžadujú uvedené informácie.
V ostatnej dobe registrujeme trend aplikácie cukrov (sacharidov) v kvapalných hnojivách ako aditívum pre foliárnu aplikáciu. Fyzikálno-chemická podstata cukrov, ako elektrolytov, vplýva na difúziu živín v prostredí a na osmotický tlak v bunke.
Pri foliárnej aplikácii hnojiva môžeme predpokladať nasledovné alternatívne scenáre účinku elektrolytov prítomných v hnojive na fyzikálno-chemické procesy:
1/ Pri foliárnej aplikácii hnojiva na list je možné predpokladať, že roztok hnojiva na povrchu listov môže vykazovať väčšiu koncentráciu (Co) v porovnaní s koncentráciou cytoplazmy buniek listového pletiva (Ci). Potom za podmienok, keď Co > Ci koncentračný gradient smeruje do buniek listového pletiva, pritom je reálne pozorovať stimuláciu transportu látok hnojiva do buniek listového pletiva. Zároveň dochádza ku stimulácii transportu vody z cytoplazmy do roztoku hnojiva lokalizovaného na povrch pletiva, ktorý sa uskutočňuje do vytvorenia rovnovážneho stavu koncentrácii t.j., Co = Ci.
2/ V prípade aplikácie hnojiva do pôdy je možné sledovať nasledovné možnosti:
- hnojivo prítomné v pôdnom roztoku vytvorí koncentračné pomery, pri ktorých koncentrácia pôdneho roztoku (Co) je väčšia ako koncentrácia buniek koreňového systému (Ci), čo podmieňuje a stimuluje difúziu a pasívny transport (influx) živín do buniek koreňa, v zmysle smeru koncentračného gradientu (Co > Ci,) smerovaného z pôdneho roztoku do koreňa. Zároveň dochádza ku stimulácii transportu vody z cytoplazmy do pôdneho roztoku (efflux),
- akumulované hnojivo s obsahom cukrov v cytoplazme buniek koreňového systému vytvorí stav koncentrácie Ci > Co, čo stimuluje transport (efflux) živín a elektrolytov z cytoplazmy do pôdy a naopak transport vody z pôdy do cytoplazmy. V prípade, že v pôde je deficit vody, vznikne stav vysokej koncentrácie elektrolytov a zvýšenej iónovej sily cytoplazmy, čo vyvolá plazmolýzu buniek, narušenie katalytických a syntetických procesov, vrátane úhynu bunky.
Zo základných poučiek fyzikálnej chémie vyplýva poznanie o význame koncentrácie živín v hnojive na procesy ich príjmu. Pri aplikácii hnojiva na nadzemné organy (foliárna aplikácia), je potrebné dodržať limitovanú koncentráciu živín, ktorá pre makroživiny je v rozsahu 1 – 2 % a pre mikroživiny 0,1 – 0,5 %. Podrobnejšie informácie o listovej výžive sú uvedené v časopise Naše pole 4/2014.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra