Pri aplikácii hnojiva je potrebné rešpektovať podmienky aktuálneho počasia (najmä teplo a vlhkosť), je žiaduce, aby minimálne tri dni po aplikácii hnojiva nepršalo. Najvhodnejšia teplota pre aplikáciu hnojiva je okolo 15 – 20 °C, pri vyššej vzdušnej vlhkosti, keď je zamračené a podvečer, aby nedošlo ku odpareniu roztoku a následnej kryštalizácii živín v hnojive. Látkové zloženie kvapalného hnojiva pre aplikáciu je závislé od botanického druhu pestovaných plodín, stavu výživy a kondície porastu. Spravidla v jesennom období sa prednostne aplikuje hnojivo s obsahom P, Mg, S a morforegulátormi typu retacelu. Naproti tomu jarné ošetrenie porastov je zamerané na N, S, Mg, B a Zn. Listová výživa je osobitne rozšírená pre regeneračné, produkčné, ale aj hnojenie na kvalitu. Najčastejšie sa využívajú nasledovné vodorozpustné hnojivá: močovina, DAM-390, NP-roztoky, CaN-soli, MgN-soli, Magnitra, Harmavit, Fytovit, Vermisol a ďalšie. V súčasnej dobe výroba predkladá široký sortiment kvapalných hnojív pre špeciálne aplikácie, známe pod komerčnými názvami: Vegaflor, Wuksal, Folimag, Campofort, Krastalon, Kalkosol, Tensote, Fertimag, Fertigreen, Mikrokomplex, Rokosan a pravdepodobne i ďalšie.
Najväčšie uplatnenie v rámci listovej výživy pripadá na dusík, ktorý sa aplikuje vo forme močoviny v kombinácii s dusičnanom amónnym (DAM 390), pri pestovaní husto siatych obilnín ho je možné aplikovať v koncentrácii 9 – 15 %. Močovina zvyšuje priepustnosť kutikuly, čo má pozitívny účinok aj na rýchlosť transportu dusíka a ďalších živín prítomných v hnojive do pletiva nadzemných orgánov. Listová výživa dusíkom synergicky vplýva na príjem fosforu a draslíka koreňmi. Naproti tomu príjem dusíka cez list čiastočne znižuje jeho príjem koreňmi. V dôsledku nedostatočnej mobilite zlúčenín fosforu a draslíka, aplikácia hnojív P a K v rámci listovej výživy je značne obmedzená. Preto výživou na list nie je reálne realizovať korekciu deficitu fosforu a draslíku.
Listovou výživou realizujeme predovšetkým korekciu výživy na základe vizuálneho hodnotenia stavu porastu, alebo podľa výsledkov chemických analýz, čo umožňuje operatívne optimalizovať výživový status porastu. V závislosti od listovej pokryvnosti a hustoty porastu, značná časť hnojiva dopadá na pôdu. Z uvedeného dôvodu je zložité exaktne kvantifikovať podiel prijatých živín porastom z hnojiva aplikovaného na list alebo z pôdy.
Autor: prof. Ing, Ivan Michalík, DrSc., Nitra