Pre kultúrne druhy poľných rastlín na rozdiel od mnohých divo rastúcich druhov, ale aj od jačmeňa, je charakteristická nízka úroveň dormancie (fáza pokoja). Pšenica vo fáze voskovej zrelosti zrna je mimoriadne citlivá na zrážky a nízke teploty, ktoré narušujú tvorbu zásobných polymérnych látok (škrobu a bielkovinového komplexu) a nástup fázy dormancie. Osobitne to platí pre hexaploidné pšenice, kde embryo je náchylné na predčasné klíčenie (porastanie). Na odštartovanie nezvratných procesov známych ako porastanie (sprouting) postačí aj tvorba kondenzátu vodnej pary v klase, ktorá vzniká v dôsledku rozdielnej teploty medzi dňom a nocou. Zdanlivo ide o „zvrátenie“ ontogenézy na úrovni tvorby generatívnych orgánov, čo súvisí s expresiou génu CTS a aktivitou giberilínov (GA3). Fenomén porastania sa môže prejaviť predovšetkým v závere dozrievania, pritom endogénne zmeny nemusia byť vizuálne detekovateľne vo forme klíčku (viď obrázok).
Kritický scenár dozrievania modulovaný dažďom a zníženou teplotou narušuje endogénne procesy dozrievania, kedy vo fáze voskovej zrelosti nastane prerušenie dozrievania. Expresia génu CTS, nárast aktivity GA3 a pokles obsahu ABA spôsobuje stimuláciu tvorby α–amylázy. Štiepne produkty hydrolýzy zásobných látok (škrobu a bielkovín) vo forme monosacharidov a aminokyselín sa využívajú na tvorbu klíčku a čiastočne sú aj vyplavované z klasu do prostredia, čo je príčinou redukcie hmotnosti zrna cca o 20 – 30 %. Úroda svojou kvalitou nezodpovedá kritériám pre potravinárske pšenice v dôsledku nízkeho obsahu lepku a najmä nízkej hodnote čísla poklesu (<150 sekúnd). V záujme obmedzenia nežiaducich procesov je aktuálne v čase dažďov uskutočňovať permanentný monitoring amylolytickej aktivity, obsah sušiny zrna a produkty expresie génov CTS a VP1. Orientačné referenčné hodnoty špecifickej aktivity α-amylázy, ktoré predikujú optimálny priebeh dozrievania, sú nasledovné: pri 70 % sušine okolo 1- 5 µkat/mg bielkovina.10-3 a pri 80 % sušine: < 1 µkat/mg bielkovína.10-3. Kritický stav prerušenia dozrievania a nástup porastania predikuje desaťnásobné zvýšenie referenčných hodnôt.
V rámci terapie odporúčame aplikovať nasledovné preparáty (výber): ABA, EDTA, dimetipín, kys. askorbová. Profylakticky je účelné použiť nasledovné preparáty: chlorcholinchlorid (CCC, retacel) aplikovať vo fáze mliečnej zrelosti (pri sušine okolo 40 %), dimetipín (začiatok voskovej zrelosti pri 60 % sušine), EDTA a kys. askorbovú (v druhej polovici voskovej zrelosti pri sušine okolo 70 %), ABA (vo fáze koniec voskovej zrelosti pri sušine cca > 75%) .
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra