Vo výrobe rastlinných produktov a potravín vôbec sa uplatňuje zásada, aby produkty okrem vysokej výživnej kvality plnili aj významné zdravotné požiadavky, ktoré by čiastočne substituovali farmaceutické produkty a prispievali k prevencii a snáď i liečbe mnohých chronických civilizačných ochorení. Takéto produkty sú známe pod názvom funkčne potraviny – nutraceutiká, ktoré sú definované ako potraviny prospievajúce zdraviu nad rámec základnej výživy. Z uvedeného aspektu pozornosť je prioritne orientovaná na obsah v úrode plodín biologicky cenných komponentov ako vitamínov (vit. C, E, A, kys. listová), esenciálnych anorganických látok (predovšetkým Zn, Se, Cr, Ca, Mg), rastlinných sterolov, beta-glukánov, fenolických látok, flavonoidov a iných.
Osobitne je aktuálna produkcia rastlinných produktov obohatených o esenciálny selén, ktorý je mimoriadne deficitný v poľnohospodárskych produktoch, preto jeho koncentrácia v úrode pestovaných plodín nepokrýva potreby selénu vo výžive ľudí. Z pestovaných druhov najvyšší obsah sa nachádza v tekvicových semenách(330 µg/kg) a vlašských orechoch (218 µg/kg), zrno obilnín obsahuje iba 20-30 a strukoviny 4-60 µg/kg. Priemerný obsah selénu v pôdach Slovenská je od 0,2 do 0,33 mg/kg, čo sa hodnotí ako deficitný stav. Priemerný denný príjem selénu potravou na Slovensku je iba 38 µg/deň. Naproti tomu v európskych krajinách sa pohybuje v rozmedzí 25-150 µg/deň Se, pričom najvyšší je vo Fínsku okolo 100 µg/deň. Svetová zdravotnícka organizácia určila optimálny denný príjem na úrovni 50-200 µg. Vo všeobecnosti platí názor, že optimálny denný príjem selénu vo výžive ľudí je 1 µg na kg telesnej hmotnosti. Požiadavka na zvýšenie príjmu selénu je daná jeho významnou biologickou funkciou selenometionínu a selénocysteínu, ktoré tvoria súčasť okolo 100 rozdielnych typov katalytický aktívnych Se-bielkovín, podieľajúcich sa na eliminácii reaktívnych foriem kyslíka. Medzi takéto bielkoviny patrí predovšetkým glutationperoxidáza, tioredoxinreduktáza, iodtyronindeiodáza, selénoprotein P, selénoproteín W a ďalšie. Selén vo forme Se-Cys a Se-Met môže pôsobiť aj ako bunkový antioxidant.
Deficit selénu vo výžive ľudí spôsobuje výskyt celého radu ochorení ako nádorové, chronické zlyhanie obličiek, cirhóza pečene, svalová dystrofia, očný zákal, Downov syndróm, zápal pankreasu, zápalové ochorenia (reumatická artritída, pankreatitída, astma). Selén je dôležitý pre mužskú a ženskú fertilitu, vykazuje protektívne účinky pri kardiovaskulárnych ochoreniach (kešanská choroba) a artérioskleróze. Predpokladá sa priaznivý účinok selénu na aktivitu neurotransmiterov v mozgu a činnosť štítnej žľazy.
Existuje viacej alternatívnych spôsobov riešenia programovaného zvýšenia obsahu selénu v poľnohospodárskych produktoch a potravinách. Okrem fortifikácie potravín je pri pestovaní krmovín a obilnín efektívna foliárna aplikácia v rastovej fáze steblovania selénu vo forme selénanu (Na2SeO4) v dávke 10-20 g/ha spolu s 30 kg/ha N.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra