Výkyvy počasia už minimálne piaty rok po sebe negatívne vplývajú na kvalitu a množstvo poľnohospodárskych plodín. Ani rok 2020 nebol výnimkou. Extrémne suchá, prívalové dažde, prízemné jarné mrazy či prerušovaná žatva sa už stali normou. Právom tak môžeme povedať, že atypické roky na počasie a jeho vplyv na úrodu sa už stali typickými, bežne sa opakujúcimi rokmi. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) tvrdí, že štát by mal týmto javom urýchlene čeliť.
Poľnohospodári v týchto dňoch pozbierali jesenné plodiny. Zber bol obzvlášť náročný, dlhý a prerušovaný zrážkami. Už v októbri intenzívne pršalo, preto poľnohospodári úrodu nemohli niekoľko týždňov zbierať. Pôda bola premočená, porasty zaplavené. Nemohli nielenže zbierať zemiaky, slnečnicu, kukuricu či cukrovú repu, ale pestovatelia meškali aj so zakladaním budúcoročnej úrody. Menili osevné plány. Taktizovali, na ktoré polia môžu vysiať oziminy. Mnohé poľnohospodárske podniky avizovali, že zber jesenných plodín a siatie novej úrody bude výrazne meškať. V niektorých oblastiach takáto zlá situácia vznikla naposledy pred 20 rokmi.
Priemerné úrody, poškodené porasty a ich nižšia kvalita sú preto prirodzeným následkom toho, čo sa dialo v prírode. Časť osevu ozimín poľnohospodári ani nestihli dokončiť a preto ich budú musieť v budúcom roku nahradiť jarinami. Pestovatelia počítajú straty.
Výsledky z monitoringu úrod za SPPK:
Kukurica na zrno dala v tomto roku úrodu 8,76 t/ha (v porovnaní s rokmi 2016-2020 ide o priemernú úrodu). Aj zemiakom sa v tomto roku darilo priemerne. Pestovatelia z hektára pozbierali 25,5 tony. V porovnaní s rokmi 2016-2020 ide teda o priemerný výsledok. Slnečnica poskytla 2,57 t/ha, čo je od roku 2016 najnižšia úroda. Ani úroda cukrovej repy nepriniesla rekordy. S hodnotou 55,97 t/ha ide o druhú najnižšiu úrodu od roku 2016. Práve pri cukrovej repe jarné mrazy a extrémne sucho spôsobili, že v tomto roku sa na hektár urodilo len cca. 80 tisíc jedincov repy, čo je najmenej za posledných 10 rokov. Jesenné dažde spôsobili pokles cukornatosti repy a nárast minerálnych nečistôt. Dočasne sa na jeseň pre dážď zber cukrovej repy zastavil, čo ohrozovalo plynulú produkciu cukru. Výsledky úrod plodín sú za členov SPPK.
SPPK tvrdí, že štát sa musí intenzívnejšie zaoberať výkyvmi počasia. Z dlhodobého hľadiska spôsobuje nielen nižšie úrody a problémy pri zbere, ale aj vysušuje krajinu a poškodzuje pôdu. Všetky tieto javy negatívne vplývali na poľnohospodárstvo na Slovensku počas uplynulých 5 rokov.
Potrebujeme prijať systémové opatrenia na minimalizáciu rizík v poľnohospodárstve a ochraňovať poľnohospodársku výrobu pred škodami. Potrebujeme cielene zvyšovať štátnu pomoc a súčasne využívať aj zdroje z Programu rozvoja vidieka. V spolupráci s vedou, výskumom, akademickou obcou a aj samotnými poľnohospodármi musíme zlepšiť zachytávanie vody v krajine, pestovať vhodné druhy/ odrody plodín, vytvoriť celoslovenský systém monitorovania škôd na plodinách, zriadiť rizikový fond a vhodne nastaviť Strategický plán pre roky 2021-2027.
Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK