Flufenacet je herbicídna účinná látka, ktorá patrí do chemickej skupiny oxyacetamidov. Už od svojho uvedenia na trh sa flufenacet používa najmä na kontrolu trávovitých burín v rámci herbicídnej stratégie v obilninách. V posledných rokoch však regulačné orgány začali prehodnocovať jeho používanie a je pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti dôjde k zákazu používania tejto účinnej látky.
Obľúbený herbicíd
Flufenacet je jednou z najpoužívanejších účinných látok v herbicídnych prípravkoch, určených predovšetkým na ochranu obilnín. Určený je pre jesennú, preemergentnú a skorú postemergentnú aplikáciu. Flufenacet preniká do pôdy a je prijímaný koreňovým systémom, hypokotylom alebo klíčiacimi rastlinami burín. V burinách je rozvádzaný do rastových vrcholov. Pôsobí ako inhibítor delenia buniek a do rastliny je prijímaný koreňovým systémom, hypokotylom, klíčiacimi výhonkami a rastovými vrcholmi. Jeho popularita medzi agronómami je tak daná aplikačnou flexibilitou, čo zvyšuje jeho využiteľnosť v rôznych podmienkach a schopnosťou účinne kontrolovať široké spektrum jednoročných tráv a dvojklíčnolistových burín. Dlhodobo tak poskytoval veľmi efektívnu možnosť, ako v porastoch hustosiatych obilnín potláčať metličku obyčajnú, psiarku roľnú a ostatné trávovité buriny.
Flufenacet patrí do chemickej skupiny oxyacetamidov, ktoré majú mechanizmus účinku inhibície syntézy veľmi dlhých mastných kyselín. Tento mechanizmus je odlišný od mnohých iných herbicídov, čo znamená nižšie riziko vzniku rezistencie, ak sa používa striedavo s inými účinnými látkami.
Rastúca rezistencia
Rezistencia burín na herbicíd flufenacet však predstavuje problém, ktorý komplikuje účinnú kontrolu určitých druhov burín, najmä jednoročných tráv, ako je psiarka roľná (Alopecurus myosuroides) a mätonohy (Lolium spp.). Táto rezistencia vzniká prevažne prostredníctvom mechanizmov zvýšenej metabolizácie účinnej látky za pomoci enzýmov glutatión-S-transferáz (GST), ktoré buriny využívajú na detoxikáciu flufenacetu. Tento proces spôsobuje, že niektoré populácie burín majú výrazne nižšiu citlivosť na tento herbicíd, čo znižuje jeho účinnosť aj pri odporúčaných dávkach.
Najmä v Európe, napríklad v Nemecku a Spojenom kráľovstve, boli zdokumentované prípady rezistencie, kde flufenacet nedokázal zabezpečiť viac ako 90 % kontrolu určitých populácií burín. V prípade mätonohov boli zaznamenané významné rezistenčné faktory, čo poukazuje na dramatický nárast schopnosti burín odolávať tomuto herbicídu. Táto situácia vyžadovala nový prístup k integrovanému manažmentu burín. Odporúčalo sa používanie kombinácií herbicídov s rôznymi mechanizmami účinku, ako je napríklad kombinácia flufenacetu s diflufenicanom alebo inými inhibítormi ALS, aby sa minimalizovalo riziko krížovej rezistencie.
Problematická perzistencia
Ako množstvo iných prípravkov na ochranu plodín, aj flufenacet patrí do skupiny polyfluórovaných alkylových látok (PFAS). Ide o látky, v ktorých sú tri atómy fluóru viazané aspoň na jeden atóm uhlíka molekuly účinnej látky. Takéto látky sú ťažko rozložiteľné v životnom prostredí alebo sa rozkladajú na látky, ktoré už nie sú odbúrateľné vôbec, ako je kyselina trifluóroctová (TFA). Ďalšie dôležité pesticídy uvoľňujúce TFA zahŕňajú diflufenican, fluazinam, tritosulfuron, tembotrione, fluopyram, fluaziflop-P, trifloxystrobin, fluopicolid, lambda-cyhalotrin a flonicamid.
A práve táto neodbúrateľná kyselina trifluóroctová je súčasťou aktuálnych problémov s molekulou flufenacetu. Kyselina trifluóroctová je vysoko rozpustná vo vode a vylúhuje sa z pôdy do podzemnej vody. Rastliny ho môžu tiež ľahko absorbovať a akumulovať. S cca 400 tonami potenciálnej produkcie TFA ročne v Nemecku predstavuje flufenacet s produkciou tesne pod 200 ton takmer polovicu potenciálneho množstva problematickej TFA vstupujúcej do životného prostredia.
Kyselina trifluóroctová bola pritom dlho hodnotená ako neškodný degradačný produkt. To sa zásadne zmenilo, keď Bayer v roku 2021 na základe vlastnej veľmi kvalitnej štúdie informoval Európsku komisiu, že pri testoch na králikoch počas gravidity došlo k závažným malformáciám kostry a čriev.
V dôsledku toho bola TFA klasifikovaná ako „toxická pre reprodukciu Kat. 1 B“, t.j. pravdepodobne spôsobí prenatálne, nededičné zdravotné účinky a poškodenie plodu u ľudí.
Tento toxikologický nález je často spomínaným vylučovacím kritériom podľa autorizačného nariadenia (ES) č. 1107/2009 o prípravkoch na ochranu rastlín.
Dlho pred rokom 2021 však mnohé skupiny a osoby s rozhodovacou právomocou chceli obmedziť používanie PFAS na absolútne nevyhnutné oblasti na základe princípu predbežnej opatrnosti. Niektoré organizácie pre poľnohospodárstvo začali vypracovávať koncepcie ochrany rastlín bez flufenacetu už v roku 2016. Jeho predaj sa však za posledných 10 rokov zdvojnásobil alebo dokonca strojnásobil v niekoľkých členských štátoch vrátane Francúzska, Nemecka a Belgicka, čím sa stal jedným z najpredávanejších pesticídov PFAS v Európe. v súčasnosti sa skúma, či by sa jej schválenie EÚ malo znova obnoviť. Agentúra EÚ pre chemické látky ECHA zároveň preskúmala, či možno udeliť rozšírené schválenie. Všetky herbicídy FFA ponúkané na trhu majú schválenie do roku 2026 a stále sa môžu používať až do odvolania. Jedinou otázkou je, ako dlho ešte? Takmer všetky agrochemické spoločnosti sa obávajú skutočnosti, že mimoriadne dôležité prípravky by mohli prísť o schválenie. Podľa najnovšieho vedeckého stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA) je flufenacet škodlivý pre ľudí a životné prostredie. Herbicíd pôsobí ako endokrinný disruptor, ovplyvňuje vývoj mozgu a uvoľňuje hlavný kontaminant vody, kyselinu trifluóroctovú (TFA).
Celkom 49 organizácií tak vyzýva Európsku komisiu a členské štáty, aby využili všetky regulačné cesty na čo najrýchlejší zákaz tejto látky. To zahŕňa prijatie nariadenia o neobnovení na zasadnutí Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá v decembri 2024 a začatie postupov na zrušenie všetkých vnútroštátnych povolení pre produkty na báze flufenacetu. Vzhľadom na značné riziká, ktoré látka predstavuje, koalícia trvá na tom, že na predaj alebo používanie produktov flufenacetu nebude poskytnutá žiadna ochranná lehota a jeho používanie tak bude ukončené.
Tomáš Baran, Naše Pole