Mak háčkuje a kvitne. Počasie praje škodcom, pri lokálnych dažďoch aj chorobám.
Najdôležitejším škodcom maku je krytonos makovicový (Neoglacianus macula alba), ktorý spôsobuje známu červivosť makovíc. Na mladých nezrelých makoviciach robí imágo napichávaním okrúhle dierky, vo vnútri makovice sú larvy veľkosti max. 7 mm, obžraté semená a trus. Vyvinuté larvy vyliezajú z makovíc do pôdy, kuklia sa a na jeseň vyliahnuté imága prezimujú v pôde. Ochrana maku sa robí v štádiu tzv. háčkovania, keď sú kvetné puky zohnuté k zemi, až do prvého kvetu. Autorizovaný nie je žiaden prípravok, v tom istom období sa však roja mušky byľomora makového (Dasineura papaveris), proti ktorému sú povolené Yoroi, Gazelle, Mospilan 20 SP s účinnou látkou acetamiprid. Oranžovočervené larvy tohto drobného škodcu sa vyvíjajú vo vnútri makovíc, kde vysávajú pletivá vnútornej strany mladších makovíc. Makovice zakrpatievajú a obsah semien v nich je nízky. Semená sú nekvalitné. Pri silnom napadnutí dochádza k úplnému zničeniu makovice. Povolené insekticídy účinkujú aj na krytonosy.
Na maku škodí aj voška maková (Aphis fabae) cicaním, pričom nestáča listy maku, ale kolónie tvorí na stonkách, spodnej strane listov alebo aj na zelených makoviciach, čím spôsobuje predčasné usychanie a znižuje úrodnosť maku. Kritické číslo nie je určené. Povolený je aficíd Pirimor 50 WG s účinnou látkou pirimicarb.
Na maku sa môže rozvinúť aj množstvo chorôb.
Proti bielej hnilobe na maku je autorizovaná kombinácia fluoxastrobin+tebuconazole v prípravku Evito T a proti celému komplexu chorôb: biela hniloba, múčnatka stavikrvová, alternáriová škvrnitosť je povolený azoxystrobin+difenoconazole v prípravku Amistar Gold. Na pleseň makovú a bielu hnilobu je povolený azoxystrobin+cyproconazole Mirador Xtra. Raz za 2 roky na tom istom pozemku môžete použiť až do konca kvitnutia maku proti helmintosporióze maku Tilmor alebo Prosaro 250 EC s účinnými látkami prothioconazole+tebuconazole. Tiež proti helmintosporióze a plesni maku aplikujte až do štádia, kedy 30 % plodov dosiahlo konečnú veľkosť Propulse s obsahom fluopyram+prothioconazole. V prípade silného nebezpečenstva nákazy je možné aplikáciu po 14 dňoch zopakovať.
Proti plesni sivej, bielej hnilobe a alternáriovej škvrnitosti ošetrujte od fázy 2 listov do zberovej zrelosti (BBCH 12 – 89). Proti fómovej hnilobe ošetrujte od začiatku predlžovacieho rastu do tvorby kvetných pukov (BBCH 30 – 51) biologickým prípravkom, ktorý je povolený proti týmto chorobám Serenade Aso s kmeňom Bacillus subtilis.
Autor: Ing. Alena Škuciová, ÚKSÚP – OOR Topoľčany