Na Slovensku sa ročne spotrebuje viac ako 4,9 milióna kg prípravkov na ochranu rastlín. To predstavuje značný objem použitých obalov, ktoré musia byt zneškodnené, čo so sebou nesie nemalé finančné náklady. Poľnohospodárske podniky však majú možnosť zapojiť sa do projektu ZORA, ktorý im umožňuje znižovanie nákladov na zneškodnenie prázdnych obalov a ich následnú recykláciu.
V marci 2021 členovia Slovenskej asociácie ochrany rastlín schválili komerčný názov pre systém zberu prázdnych obalov na Slovensku pod názvom „Z O R A“, čo je výstupom pilotného projektu. Názov Z O R A znamená: Zber – Obaly – Recyklácia – Agro. Systém ZORA vytvorili členovia Slovenskej asociácie ochrany rastlín s tým, že ho podporujú aj niektoré distribučné spoločnosti. Partnerom systému ZORA je spoločnosť Fecupral, spol. s r. o., so sídlom v Prešove. V súčasnosti, v roku 2024 systém ZORA operuje v 31 okresoch na dobrovoľnom základe so zberom prázdnych obalov od prípravkov na ochranu rastlín. Momentálne počet zapojených poľnohospodárskych subjektov do systému ZORA presahuje číslo 160.
„Treba poznamenať, že zber musí byť koordinovaný a je potrebné mať na pamäti finančné náklady na logistiku. Rozširovanie zberu obalov bude potrebné urýchliť, keďže v roku 2020 európsky priemysel ochrany rastlín prijal záväzok, že do roku 2025 sa musí zabezpečiť zber a následné zhodnotenie 75 % obalov od prípravkov na ochranu rastlín umiestnených na trh v krajinách ES, vrátane Slovenska,“ hovorí Ing. Jozef Kotleba, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie ochrany rastlín.
Za rok 2020 sa v rámci projektu vyzbieralo 12,72 t prázdnych obalov. V roku 2021 to bolo už 19,62 t a v nasledovných rokoch, teda v rokoch 2022 a 2023, viac ako 25 t, čo dokazuje rastúci záujem poľnohospodárskych subjektov zapojiť sa do projektu.
Správne vyplachovanie obalov
Keď poľnohospodári/koneční užívatelia prázdne obaly správne vypláchnu a pripravia na odvoz podľa požiadaviek systému ZORA, zber sa pre nich vykonáva zdarma, čo je veľký benefit. Správnym vypláchnutím obalu od prípravkov na ochranu rastlín ihneď po spotrebovaní je možné odstrániť až 99,99 % pôvodného obsahu. To následne umožňuje držiteľom odpadu zapojeným v systéme ZORA zaradiť tento plastový odpad, v zmysle katalógu odpadov ako nie nebezpečný odpad, čo so sebou nesie nižšie náklady na zneškodnenie takýchto obalov.
Videonahrávky o správnom vyplachovaní obalov je možné zhliadnuť na www.agrozora.sk
Takto pripravený plastový odpad od prípravkov na ochranu rastlín sa zbiera počas dvoch ročných kampaní a to v lete a na jeseň. Bližšie informácie nájdete na horeuvedenej web stránke.
Odpad pred odvozom vizuálne kontrolujú vyškolení pracovníci poverenej spoločnosti na zber prázdnych obalov, a to priamo pri odbere. Je potrebné poznamenať, že sa odoberajú výlučne také obaly, ktoré spĺňajú stanovené pravidlá systému ZORA.
Systém ZORA v praxi
Boli sme sa pozrieť, ako funguje odvoz prázdnych obalov od prípravkov na ochranu rastlín v PD Zlatý Klas Urmince.
„Do pilotného projektu sme sa zapojili medzi prvými v roku 2014. V prvom rade bolo potrebné prispôsobiť aplikačné zariadenia na dokonalý výplach obalov. Keď berieme do úvahy fakt, že pri nedostatočnom vypláchnutí môže v obale ostať až 2 % prípravku, predstavuje to v kontexte veľkosti nášho podniku, ktorý obhospodaruje 1170 hektárov pôd, značné zvýšenie efektivity vynaložených prostriedkov na ochranu rastlín,“ hovorí agronóm podniku Ing. Marián Habaj.
Počas našej návštevy na podniku bolo odvezených celkovo 320 kg obalov. Odvoz tohto odpadu bol pritom pre podnik realizovaný bezplatne, čo taktiež predstavuje značnú finančnú úsporu. „Zapojenie do projektu ZORA nám tak šetrí finančné prostriedky, ktoré by sme museli inak uhrádzať za zneškodnenie nebezpečného odpadu. Systém funguje dobre, preto odporúčam všetkým poľnohospodárom sa do neho zapojiť,“ dodáva Ing. Habaj.
Zodpovednosť priemyslu
Zneškodnenie odpadu nie je lacná záležitosť. Cena zaň neustále rastie. Vďaka aktivite Slovenskej asociácie ochrany rastlín a vytvorení projektu ZORA, ktorý financujú členovia asociácie, je odvoz odpadu od poľnohospodárov bezplatný.
„Ako priemysel cítime určitý záväzok na ochrane životného prostredia, zneškodňovanie obalov od prípravkov na ochranu rastlín je toho významnou súčasťou. Členovia asociácie zapojení do projektu financujú zneškodňovanie týchto obalov z vlastných zdrojov na úkor zisku, bez toho, aby sme tieto náklady premietali do konečnej ceny produktov,“ hovorí Mgr. Silvia Lakušová zo spoločnosti Bayer.
Každý z členov asociácie musí platiť zo zákona o odpadoch za obaly výrobkov, ktoré uvedú na trh. Výsledkom je formálne dodržanie zákona, ale úžitok nie je žiadny. Prázdne obaly naďalej končia na vybraných skládkach nebezpečného odpadu v rámci Slovenska.
„Členovia Slovenskej asociácie ochrany rastlín tak platia zo zákona a súčasne sami z vlastných zdrojov budujú v rámci projektu ZORA paralelný systém pre odpady. To znamená, že de facto platia za zneškodnenie odpadov 2 platby. Preto sa pýtam, nebolo by preto rozumnejšie tieto prostriedky využiť z našej strany priamo na zlepšenie budovania nášho vlastného systému zneškodnenia odpadu, ktorý nekončí na skládke nebezpečného odpadu,“ dodáva Ing. Kotleba.
Systém ZORA tak svojou službou jednoznačne prispieva k ochrane životného prostredia, ktoré si to veľmi žiada. Zároveň Slovenská asociácia ochrany rastlín ako zakladateľ systému ubezpečuje potenciálnych záujemcov, že prázdne obaly od prípravkov na ochranu rastlín zozbierané systémom ZORA sa zhodnocujú recykláciou!
Viac informácií nájdete na webových stránkach tu: ZORA – Systém zberu prázdnych obalov od prípravkov na ochranu rastlín (agrozora.sk) alebo ZORA (bayer.sk).
Autor: Tomáš Baran, Naše pole