Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky (MPRV SR) Ján Mičovský zavítal na Salaš Pružina, kde sa miestna farmárka Oľga Apoleníková vzorne stará o chotár. Jej hlavným zameraním je chov oviec, z ktorého produkty finalizuje a 50 % z nich predáva z dvora. To iste platí o pestovaní maku.
Na tomto mieste vzniesol minister apel na poľnohospodárov. Vyzval ich, aby teraz, v čase prípravy osevných postupov pri zakladaní novej úrody, osievali parcely tak, aby plochy s jednou plodinou neboli väčšie ako 50 ha, a v prípade plôch ohrozených eróziou pôdy to nebolo viac ako 30 ha. Odporúčal im tiež, aby vysádzali biopásy, stromoradia, aleje, vytvárali vetrolamy, budovali vodozádržné prvky a robili ďalšie opatrenia prospievajúce krajine. Predpokladá, že prvky zelene prinesú lepšie výsledky v boji proti klimatickým zmenám, ktoré už dnes výrazne ovplyvňujú aj slovenské pôdohospodárstvo. Vznik týchto krajinných prvkov je plne v súlade s Krížovým plnením. Tieto plochy sa môžu zaradiť do povinnej výmery 5 % oblastí ekologického záujmu (OEZ), čo súčasne s diverzifikáciou plodín napĺňa požiadavky greeningu.
Jánovi Mičovskému sa nepáčia veľké výmery monokultúr. Chcel by vidieť poľnohospodársku krajinu vľúdnejšiu, viacej farebnú a zmeniť fakt, že približne 516 700 ha výmery ornej pôdy z celkovej výmery 1,3 mil. ha na Slovensku je obhospodarovaných v celkoch väčších, alebo rovných 50 ha.
Martin Nevolný, generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva MPRV SR, šéfa agrorezortu doplnil, že cieľom tejto výzvy je nastaviť hospodárenie v krajine tak, aby bolo udržateľné a prostriedky investované do týchto opatrení priniesli dlhodobý pozitívny efekt.
Ján Mičovský zdôraznil, že táto výzva je zatiaľ odporúčacia, na budúci rok však plánuje obmedzenie výmery pestovania monokultúr zaradiť aj do legislatívy. Zároveň chce motivovať poľnohospodárov k týmto krokom aj podpornými mechanizmami. Vedenie MPRV SR však verí, že sa nájde dostatok poľnohospodárov, ktorí už dnes zareagujú na ich výzvu.
-hl-