Tento rok sú porasty repy pekné. V druhej polovici leta ich môžu ohroziť ešte živočíšni škodcovia.
Mora gama (Autographa gamma) škodí požerom na repe od júna do konca augusta až septembra. Škodia húsenice mory, ktoré vidieť na listoch. V mieste napadnutia je viditeľný aj ich trus. Škodia ohniskovo. Na Slovensku sa vyvíjajú 2 – 3 generácie. Prezimovať však môže vo všetkých vývojových štádiách, od vajíčka až po motýľa. Podľa toho môže na jar začať škodiť už veľmi skoro v máji. Ak prezimuje v štádiu kukly, vyliahnuté motýle sa živia najskôr sladkými šťavami, potom samičky kladú vajíčka jednotlivo alebo v skupinkách na hostiteľské rastliny: repa cukrová, šalát siaty, hlúboviny, rajčiak, zemiaky, slnečnica, strukoviny a iné kultúrne rastliny alebo buriny. Jedna samička nakladie až 300 – 1 000 vajíčok, z ktorých sa po týždni až dvoch liahnu larvy. Mladé larvy skeletujú listy, staršie ich vyžierajú až po hlavné žilky. Vývoj lariev trvá dva-tri týždne, pričom sa sťahujú z rastliny na rastlinu. Vývoj kukly trvá ďalší týždeň-dva, imága 2. generácie sa teda objavujú koncom júna, začiatkom júla. Motýľ je dlhý asi 18 mm s rozpätím krídiel 40 – 48 mm. Predné krídla má fialovosivé, so striebristou škvrnou v strede. Škvrna má tvar gréckeho písmena gama, podľa čoho je mora pomenovaná. Zadné krídla má hnedosivé s tmavým lemom a bielymi riasami. Vnútorná časť zadných krídiel je sivožltá. Vajíčka sú biele so zelenkastým odtieňom, guľovité a na spodku zrezané. Dorastené larvy sú asi 30 mm dlhé, zelenkastej alebo zelenožltej farby s bielymi pozdĺžnymi čiarami a bradavičkami na chrbte, na bokoch majú žltkasté pásy. Celé sú jemne ochlpené. Hlavu má larva pomerne malú, tmavú a celé telo je vpredu zúžené a rozširuje sa smerom k posledným článkom. Výrazné sú tri páry panôžok. Kukla je tmavohnedá až čierna, 15 – 20 mm dlhá, obalená v priehľadnom bielom zámotku. Ak sú priaznivé podmienky – sucho a teplo, v septembri môže škodiť aj tretia generácia. Dospelý motýľ lieta na veľké vzdialenosti. Základná likvidácia škodcu je v agrotechnike – medziriadková kultivácia, ničenie burín, hlboká orba na zvýšenie úmrtnosti prezimujúcich štádií škodcu. Biologická ochrana je vhodná použitím prípravkov s obsahom baktérie Bacillus thuringiensis. Proti listovým húseniciam v repe sú autorizované prípravky na báze cypermethrinu RWA Protector Max, Rafan Max, Cyperkill Max, Cythrin Max, Supersect Max a Sweep. Účinná látka cypermethrin vyvoláva opakovanú depolarizáciu nervových membrán, nasledovanú kŕčom a úhynom jedinca. Nepôsobí systémovo, je neprchavý a vo vode takmer nerozpustný.
Psota repová (Scrobipalpa ocellatella) je tiež motýľ. Prejavy napadnutia sú ojedinele viditeľné na porastoch ako sčerneté, vyžraté srdiečka repy. Toto poškodenie spôsobujú húsenice psoty repovej. Prvá generácia motýľov sa vyliahla z prezimujúcih kukiel v priebehu mája. Motýle majú rozpätie krídiel 11 – 13 mm hnedej až žltkastej farby s drobnými škvrnkami, pária sa pri západe slnka pri teplotách nad 10 °C, cez deň sa ukrývajú v tieni. Samičky kladú vajíčka okolo krčku buľvy, do srdiečka alebo pod stočený okraj mladých listov v počte 10 – 60 ks. Ak je teplo, vývoj 1. generácie trvá 35 – 65 dní a vývoj 2. generácie 35 – 52 dní. V našich podmienkach môže mať psota repová ešte 3. generáciu. Húsenice sú najskôr šedobiele, po prvom zvliekaní žltozelené a nakoniec šedoružové s pozdĺžnymi červenkastými pruhmi. Hlava je svetlohnedá. Dospelá húsenica je dlhá 12 – 15 mm. Sú veľmi pohyblivé a pri otrasoch rýchlo padajú na zem. Kukly sú 5 – 8 mm veľké, tmavohnedé. Najškodlivejšie je napadnutie mladej repy v štádiu 4 – 5 listov, ktorá po zničení srdiečka hynie. Po napadnutí 2. a 3. generáciou môžeme očakávať hnilobu repy od srdiečka a jej výpadok. Kritické číslo pre ekonomický prah škodlivosti nie je stanovené, môžeme však vychádzať z kritických čísiel pre víjačku repovú (Laxostege sticticalis): 10 – 20 húseníc na 1 m² v letnom období. Autorizované sú prípravky na báze cypermethrinu RWA Protector Max, Sweep, Rafan Max, Cyperkill Max, Cythrin Max, Supersect Max a prípravky povolené proti kvetárke repovej môžu byť tiež účinné. Prípravok Markate 50 na báze účinnej látky lambda-cyhalothrin, patrí do skupiny syntetických svetlostabilných pyretroidov. Hmyz usmrcuje ako dotykový a požerový jed. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že pyretroid pôsobí na proteín nervového systému hmyzu nazývaný „sodíkový kanál“, ktorý je zodpovedný za priechod signálu pozdĺž nervu. Drží tieto kanály otvorené, čím dochádza k trvalému opakovaniu nervových vzruchov. Jedinci majú nekoordinované pohyby a v konečnom dôsledku dochádza k paralýze a smrti.
Z agrotechnických opatrení je dôležité striedanie plodín, zaorávanie skrojkov, ničenie burín, hlboká orba. Odrody s veľkými listami sú odolnejšie. Psota má aj množstvo prirodzených nepriateľov. Vyvíja sa na repe, mrlíku a na lobode.
Z motýlích škodcov sú na repe v tomto období aj siatice (Agrotis segetum, brassicae, oleracea). Ich larvy poškodzujú listy vyžieraním otvorov nepravidelného tvaru a veľkosti, pričom hrubšia žilnatina zostáva nepoškodená. Autorizované sú tiež prípravky na báze cypermethrinu RWA Protector Max, Sweep, Rafan Max, Cyperkill Max, Cythrin Max, Supersect Max.
Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) je druh ktorý sa najviac vyskytuje v strednej Európe a škodí aj na cukrovej repe. Dospelá samička má vajcovitý tvar tela, žltozelenej farby s dvomi tmavými škvrnami na bokoch v prednej časti tela. Telo je dlhé 0,4 – 0,5 mm. Prezimujúca samička je oranžovočervenej farby. Samček je o niečo menší a štíhlejší ako samička, dĺžka tela 0,28 – 0,35 mm. Vajíčko je okrúhle žlto červenej farby, s priemerom 0,12 – 0,14 mm. Larvy sú bezfarebné alebo bledozelené, majú 3 páry nôh a merajú 0,2 mm. Klásť vajíčka začínajú po určitom období prijímania potravy, keď aj začínajú meniť zimnú farbu (oranžovočervenú) na tmavozelenú. Vajíčka kladú pri teplote 19 až 27 °C. Vyliahnuté larvy zostávajú na rastline alebo migrujú na iné rastliny a živia sa vyciciavaním štiav na listoch. Listy napadnutých rastlín chmeľu, jablone, repy, sóje a v suchých rokoch aj fazuľa menia farbu na červeno medenú. Následkom vyciciavania štiav z listov menia sa fyziologické procesy, transpirácia sa zvyšuje, vodný režim rastliny je narušený a znižuje sa množstvo chlorofylu, karotínu a ksantofylu, čo vplýva na zníženie fotosyntézy. Dĺžka vývoja roztočca chmeľového závisí od teploty, vlhkosti a iných faktorov. Optimálna teplota je okolo 25 °C, optimálna relatívna vlhkosť vzduchu 60 – 70 %, ak je relatívna vlhkosť vzduchu 100 % po krátkom čase roztočce hynú. Vývoj jednej generácie pri teplote 20 °C trvá dva týždne a pri vyšších teplotách iba 6 dní, ak sú teploty nižšie ako 12 °C vývoj môže trvať až dva mesiace. V priebehu roka sa na otvorenom poli vyvinie 6 – 8 generácií, v skleníkoch ich je oveľa viac. Na dynamiku populácie škodcu má veľký vplyv teplota, ale aj vietor a dažde. Silný vietor a silné lejaky mu nevyhovujú. Autorizovaný je Mavrik. Účinná látka tau-fluvalinate patrí do skupiny pyrethroidov. Pôsobí ako kontaktný a požerový jed. Mechanizmus účinku spočíva v tom, že zasahuje do nervového systému hmyzu, narúša funkciu neurónov v interakcii s biochémiou sodíka. Nemá systémový účinok, preto je potrebné, aby boli postrekom rovnomerne ošetrené všetky časti rastlín. Max. počet aplikácií je 1x. Termín aplikácie je od štádia, keď je 20 % rastlín v riadku zapojených do štádia, keď koreň repy dosahuje zberovú veľkosť (BBCH 32-49) (1. jún -15. september).
Rýhovec repový (Bothynoderes punctiventris) je chrobák vo veľkosti 10 – 16 mm. Imágo poškodzuje mladé rastliny, larvy sa živia korienkami alebo vyhlodávajú buľvu. Prezimuje ako imágo v pôde, vylieza v apríli a najskôr prežíva na mrlíkovitých burinách alebo hladuje. Úživný žer potrebný na dospievanie, prebehne vždy na repe. Dospieva v polovici mája, kladie vajíčka a vývoj lariev trvá 45 – 90 dní podľa počasia. Vyhovuje im teplé slnečné počasie, ľahké, piesočnaté pôdy. Škodlivosť lariev v pôde končí ich kuklením koncom júla a v auguste. V októbri sa liahnu imága, ktoré prezimujú aj vo veľmi silných mrazoch.
Medzi príležitostných škodcov patrí bzdocha sietnatka repová (Piesma quadratum). Jej význam je v prenose vírusových chorôb repy, cicanie na listoch spôsobuje kučeravenie listov. Zdochlináre (Aclypea) sa živia listami repy za slnečného počasia, v noci sa ukrývajú v pôde. Asi v polovici leta sa sťahujú do zimných úkrytov na okraj lesov a medzí. Štítnatec škvrnitý a pásikavý (Casida nebulosa, nobilis) sú škodcami zaburinených porastov repy. Veľkosť imág je 4 – 7 mm, zelenožlté až zelené larvy podobnej veľkosti žerú na spodnej strane listov, pričom vrchná pokožka zostáva nepoškodená, listy pôsobia dojmom vybielenia, pri silnom žere zostáva len žilnatina, poškodzujú aj buľvy. Vyskytujú sa ohniskovo, do zimných úkrytov sa sťahujú imága v septembri. Mnohonôžka slepá poškodzuje žerom buľvy a listy spadnuté k zemi najmä v chladnom a vlhkom počasí.
Lepinox Plus s obsahom Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki pôsobí ako požerový preparát špecificky proti húseniciam motýľov radu Lepidoptera (sivkavec stavikrvový, sivkavec Spodoptera littoralis, mora bavlníková, psota rajčiaková (Tuta absoluta), molička kapustová. Prípravok je najúčinnejší proti húseniciam prvého a druhého instaru. Húsenice po požití prípravku prestávajú prijímať potravu a po 2 – 5 dňoch hynú. Nepôsobí na dospelé jedince motýľov ani na iných škodcov a nepoškodzuje ani ich antagonistov. Prípravok aplikujte v čase liahnutia z vajíčok, prípadne v skorých vývojových štádiach lariev ( I. a II. instar). Podmienkou dobrej účinnosti je intenzívny žer húseníc a vysoké pokrytie listovej plochy postrekovou kvapalinou vrátane spodnej strany listov. Po príjme prípravku v odporúčanej dávke larvy zastavia žer a úhyn nastáva po niekoľkých dňoch. V prípade potreby aplikáciu opakujte a to v rozmedzí 7 – 10 dní. Lepinox Plus možno kombinovať s prevažnou väčšinou pesticídov s výnimkou vysoko alkalických produktov a niektorých listových hnojív, ktoré môžu znížiť účinnosť. Ak dôjde do 48 hod po aplikácii k zrážkam, odporúčame ošetrenie opakovať.
Škodiť môžu v daždivom období aj slizniaky. Prípravok vo forme návnady pripravenej na použitie, určený na reguláciu slizniakov v poľnohospodárskych plodinách, zelenine, ovocných plodinách a skleníkových plodinách je Ironmax Pro. Vzhľadom na spôsob pôsobenia fosforečnanu železitého sa po konzumácii návnady slimáky zvyčajne stiahnu pod zem, kde uhynú, a preto nie je možné vidieť veľa mŕtvych slimákov. Účinky pôsobenia preto nemusia byť viditeľné okamžite. Účinnosť by sa preto mala merať na základe zníženia poškodenia plodín. Výsledok pôsobenia prípravku sa dá preto hodnotiť iba na základe zníženého výskytu poškodenia plodín. Metarex Inov, Clartex Neo, Xiren, Axcela s účinnou látkou metaldehyde sú autorizované proti slimákom a slizniakom. Účinok požerovej návnady závisí na jej čiastočnom alebo úplnom skonzumovaní škodcami. Preto je potrebné rozmiestniť ju tak, aby k nej slimáky a slizniaky mali ľahký prístup. Keďže kľúčovým faktorom účinnosti je množstvo skonzumovaného prípravku, návnadové pelety musia mať primerané chuťové kvality, aby bola zabezpečená konzumácia smrteľnej dávky. Účinok peliet sa prejaví počiatočným znehybnením slimákov a ich následným úhynom. Najlepšie výsledky sa dosiahnu pri aplikácii počas mierneho vlhkého počasia, keď sú slimáky a slizniaky najaktívnejšie.
Buľvy poškodzujú drôtovce. Autorizované je len morenie osiva.
Ing. Alena Škuciová, ÚKSÚP – OKOR Topoľčany