Pod týmto heslom sa konala konferencia spoločnosti Bayer Crop Science Slovensko v polovici januára v Nitre. Úvodné slovo predniesol Ing. Vladimír Fúzik, ktorý informoval aj o tom, že spoločnosť investuje 11,5 % z obratu do výskumu a vývoja. V súčasnosti na Slovensku ponúkajú takmer 60 prípravkov. Spoločnosť má tiež viac ako 100 ročnú históriu v šľachtení kukurice, kde je v ponuke až 28 hybridov.
Z odborného hľadiska bola hlavnou témou konferencie problematika antirezistentných stratégií v rámci herbicídnej ochrany. O výsledkoch výskumu v tejto oblasti informovala Ing. Kateřina Hamouzová, Ph.D. z ČZU v Prahe. Upozornila, že v ČR je potvrdená rezistencia na ALS inhibítory pri druhoch ako láskavec ohnutý, parumanček nevoňavý, mrlík biely, lipkavec obyčajný, ježatka kuria a ďalšie. Uplatňovanie antirezistentných stratégií tak stúpa na význame. Je preto potrebné obmedziť alebo celkom vypustiť používanie ALS inhibítorov v osevnom postupe. Odporúča sa aj používanie medziplodín, v niektorých prípadoch sa dá zasiahnuť aj mechanicky plečkovaním. Problematika ALS inhibítorov je riešená aj pri Conviso® Smart systéme pri pestovaní repy cukrovej. V tomto prípade sa odporúča v ostatných jarných plodinách neaplikovať sólo ALS inhibítory, teda použiť herbicídy s odlišným mechanizmom účinku. Pri kukurici sa odporúča použiť prípravky Adengo® SC, Capreno® alebo Laudis® OD, v slnečnici Bandur® a v jarných obilninách Sekator® Plus. Pri cukrovej repe je vhodné prípravok Conviso® One skombinovať v T2 termíne s prípravkom Goltix® Titan v dávke 2 l/ha a to najmä na pozemkoch, kde sa predpokladá vývoj rezistencie pri niektorých druhoch burín. Ďalšou možnosťou je TM s prípravkom Tanaris®.
Nové zloženie insekticídneho systému ochrany repky a obilnín D-ACT predstavil Ing. Ján Hanuska. Rýchly kontaktný účinok v ňom poskytuje Decis® Forte vo formulácii EC a dlhodobú systémovú účinnosť zabezpečuje insekticíd Kestrel®, pri ktorom dôjde k zámene obchodného mena za Roslix®, pričom zloženie ostane identické. Veľmi dôležitým sa stáva včasný monitoring škodcov. Na tento účel je možné použiť digitálny žltý lapač, ktorý je výborným nástrojom pre efektívnejšie a presnejšie použitie chemickej ochrany bez nutnosti každodennej osobnej kontroly žltých misiek alebo lepových pásov.
Spoločnosť Bayer má v ponuke aj niekoľko hybridov repky. Novinkou roku 2024 je hybrid DK Excentric, ktorý je vďaka svojmu mohutnému koreňovému systému vhodný aj na lokality s nižším úhrnom zrážok. Maximálnu úrodu dosahuje na neprehustených porastoch.
Do kukuričného portfólia pribudlo až 7 nových materiálov, napr. aj waxy kukurica DKC 5182, či silážna DKC 3418.
Spoločnosť Bayer ponúka pre pestovateľov aj digitálne riešenia v podobe aplikácie Magic Scout, v ktorej nájdete informácie o burinách, chorobách, ako aj fotografické analýzy vašich polí. Rovnako tak po spárovaní s digitálnym žltým lapačom poskytuje náhľad na fotografie z misky, ktoré sú zasielané dvakrát za deň. Vo fáze vývoja sú aj ďalšie zaujímavé digi riešenia ako Spot Spraying, Climate Fieldview, Magic Sprayer či Magic Scout Air.
-tb-