Projekt zastrešovaný Európskym inovačným a technologickým inštitútom (EIT FOOD) organizoval v polovici marca školenie pre záujemcov o regeneratívne poľnohospodárstvo.
Podujatie bolo rozdelené na dva dni. Prvý deň bol zameraný na prezentácie praktických skúseností a nových technológií uplatniteľných v tomto systéme hospodárenia. Organizátorom školenia sa podaril zostaviť bohatý a informačne hodnotný program.
Účastníkov na úvod privítal Jurij Petrovič zo spoločnosti JTZE Slovensko, ktorá projekt zastrešuje. Školeniami k regeneratívnemu poľnohospodárstvu prešlo za ostatné tri roky viac ako 100 poľnohospodárov a do projektu, ktorý poskytuje poradenstvo v tejto oblasti, sa zapojilo 18 z nich.
Komplexnému pohľadu na regeneratívne princípy, výzvy a trendy sa venoval vo svojej prezentácii Ing. Tomáš Baran.
Praktický pohľad a svoje skúsenosti so zavádzaním princípov regeneratívneho poľnohospodárstva predstavil Ing. Tomáš Jusko z PD Paňovce. O tom, ako sa darí uplatňovať tieto princípy na Spiši hovoril Ing. Ľuboš Bajtoš z PD „Čingov“ Smižany. Ekonomiku podniku v prechode na regeneratívne poľnohospodárstvo odprezentoval Ing. Rostislav Mátl z DVP Agro, a.s.
Špecifiká regeneratívnej pastvy dobytka prezentoval Pavol Borko, SHR z Michaloviec.
Vedeckú časť prezentácií otvoril RNDr. Roman Hobza, PhD. ktorý účastníkom predstavil súčasné možnosti monitoringu mikrobiómu v pôde prostredníctvom metagenomických techník. O šľachtení a o tom, ako pristupovať k výberu odrôd vhodných do týchto pestovateľských technológií, hovoril Ing. Peter Hozlár, PhD. z VŠS Vígľaš-Pstruša.
Technologickú časť predstavovali skúsenosti s monitoringom pôd a precíznym hnojením porastov, ktoré prezentovala Ing. Ivana Vidová zo spoločnosti Agricon, s.r.o. Možnosť tvorby aplikačných máp a lokálnej aplikácie prípravkov na ochranurastlín predstavil Mgr. Adam Drozd zo spoločnosti SkyMaps, s.r.o.
Druhý deň sa školenie presunulo na polia spoločnosti Imrišek, s.r.o., kde bolo možné vidieť integráciu regeneratívnych postupov na vlastné oči.
Záznam jednotlivých prednášok si môžete pozrieť na youtube kanále tu:
Autor: Tomáš Baran, Naše pole