Východoslovenská nížina ako centrum pestovania sóje hostila už po piatykrát Celoslovenské dni poľa sóje. Hlavnými partnermi podujatia boli spoločnosti MoVeEr, s.r.o., SAATBAU Slovensko, s.r.o., IPK AGRO, s.r.o., Gamota JR, s.r.o., AGROTRADE GROUP, spol. s r.o. a Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností. Na ploche neďaleko obce Zemplínka Nová Ves – Úpor sa tak so záujmom o túto plodinu stretla široká poľnohospodárska verejnosť.
Celoslovenské dni poľa sóje, konkrétne posledné dva ročníky, presahujú rámec agrotechniky a pestovania a posunuli sa k otázkam udržateľnosti a tvorbe pridanej hodnoty. Okrem propagácie samotného pestovania sóje sa témami stali jej ďalšie možnosti domáceho spracovania na krmivá a oleje, ako aj využitie sóje vo výrobkoch označených „Vyrobené bez použitia GMO, resp. Slovak soya GMO free.“
V pestovaní úspešní
„Vďaka iniciatívnej skupine sa podarilo od roku 2017 presadiť finančnú podporu na pestovanie sóje, ktorá sa prejavila pozitívne na rozširovaní jej pestovania. Výsledkom uvedených snáh je skutočnosť, že sója sa pestuje a dorába už v takých podieloch, že v tejto plodine je Slovensko sebestačné vo všetkých smeroch. Patrí vám za to veľká vďaka, počnúc agronómom, manažérom ako aj šľachtiteľom, ktorí z roka na rok ponúkajú kvalitné odrody s vysokým genetickým potenciálom úrod. Vďaka patrí aj nášmu ministerstvu, ktoré zaradilo pestovanie sóje do dlhodobého finančného podporného programu, čo iste mnohých stimulovalo k jej pestovaniu,“ hovorí Ing. Marián Uhrík, predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.
Štatistické ukazovatele hovoria jasne. Kým v roku 2011 sa dopestovalo na Slovensku 37-tis. ton sóje na necelých 20-tis. hektároch pri priemernej úrode v rokoch 1,88 ton z hektára, v roku 2017 sa pestovala sója na necelých 44-tis. hektároch pri celkovej úrode 102-tis. ton s priemernou úrodou 2,33 ton z hektára. Posledné roky 2020 – 2021 – 2022 a 2023 sa pestuje sója už na úrovni 60 – 63-tis. hektároch s celkovou úrodou 130 až 170-tis. ton. Roky 2021 a najmä rok 2022 však potvrdil, že pestovanie sóje je stále rizikové. Kým rok 2021 bol nepriaznivý z pohľadu jej kvality, v roku 2022 sucho úplne zdecimovalo úrodu.
Bez GMO a pridanej hodnoty
Mnohé susedné krajiny nám závidia vysoký podiel pestovania sóje. Tento úspech nám umožnil dosiahnuť sebestačnosť v produkcii tejto plodiny. Napriek tomu, úsilie o ďalšie spracovanie sóje do sofistikovaných výrobkov s pridanou hodnotou na domácom trhu zatiaľ absentuje. Aj keď sa investovalo do spracovateľských kapacít pre výrobu krmív a olejov, väčšina sóje, ktorú pestujeme, opúšťa krajinu ako lacný polotovar a putuje do krajín, kde sa z nej vyrábajú konečné potraviny označené ako „bez GMO.“ „Podľa nášho odhadu, len necelých 30 % domácej sóje sa finalizuje a jej produkcia sa nachádza na pultoch potravín. Je to biedne málo, napriek všeobecnej snahe zvyšovať množstvo domácich potravín. Prečo by značka „Vyrobené bez použitia GMO“ u mlieka a mliečnych výrobkov, vajec a mäsa kurčiat a ošípaných nemohla na pultoch našich potravín dominovať napríklad tak ako v susednom Rakúsku? Skúsenosti z posledných rokov ma nútia kriticky nazrieť do našich radov v celej horizontále, pričom nevidím okrem nezáujmu žiaden významný objektívny faktor tejto biedy. Aj tento ročník už bude prioritne zameraný na tieto otázky a možnosti. Už druhý rok zasadá na ministerstve pracovná skupina venujúca sa najmä týmto otázkam a riešeniam. Je dôležité zdôrazniť potrebu a náš záujem o rozšírenie registrácie pestovania pod značkou „Slovak Soya“ ako jedinečnej a konkurenčnej značky našich poľnohospodárskych produktov. Táto značka symbolizuje kvalitu, tradičný prístup k poľnohospodárstvu a našu odhodlanosť podporovať domácu produkciu sóje. Rovnako dôležitý je aj pokračujúci trend označovania živočíšnych potravín ako „Vyrobené bez použitia GMO.“ Toto označenie nie je len marketingovým trikom, ale nevyhnutným predpokladom v našom systéme „Slovensko bez GMO,“ konštatuje Ing. Marián Uhrík.
Domáci recept
Agronomickú časť dňa reprezentovali poľné ukážky odrôd sóje z portfólia spoločností SAATBAU Slovensko a IPK AGRO. Pri vstupe do porastov sa bolo možné zoznámiť s technologickou kartou porastu. Sejba 4.5. s výsevkom 120 kg/ha pri medziriadkovej vzdialenosti 0,25 m. Poď pätu pri sejbe aplikovaný EUROFERTIL Top 48 NPS v dávke 150 kg/ha. O tri dni na to realizované herbicídne ošetrenie kombináciou dimethenamid-p a pendimethalin so zmáčadlom Vigo. Pri pohľade na porasty bolo vidieť, že táto kombinácia tohto roku zafungovala veľmi dobre.
V polovici júna dostala sója injekciu v podobe rozpustenej močoviny, bakteriálneho prípravku Utrisha N a stimulátora CROPVIT BMo. Prvé júlové dni bolo vykonané ošetrenie močovinou s listovým hnojivom Forte Beta a sírou vo forme Aktifer Element S-800. Posledným vstupom bolo biostimulačné ošetrenie hnojiovom Aktifer Green. Porastom v Úpore sa nedalo tak veľa vyčítať, úrodový potenciál bol na slušnej úrovni. Efektivitu vynaložených prostriedkov však vyhodnotí až kombajn a realizačná cena produkcie.
Saatbau s novými menami
V portfóliu Saatbau Slovensko sa okrem overených odrôd, akým je dobre známy ES MENTOR, predstavili aj niektoré novšie materiály. Nás zaujala napríklad odroda ALTONA, ktorá je jedna z najvýnosnejších odrôd 00 na trhu. Je to indeterminantná odroda s dlhým obdobím tvorby kvetov a šešúľ. Spoľahlivo vetviaca s výbornou odolnosťou proti poliehaniu. Dobre znáša stres a je tolerantná proti účinnej látke metribuzín. Sortiment vysokoprodukčných neskorých materiálov reprezentovala odroda KRISTIAN. Víťazná odroda v sortimente 0- v skúškach AGES Rakúsko. V suchom roku 2022 vytvorila najkrajšie porasty. Vďaka výbornému vetveniu (kríčkovitý habitus) je vhodná pre pestovanie do širokých 70 cm medziriadkov. V najteplejších regiónoch Panónskej kotliny je vhodná aj do závlahových podmienok. Osivo je dostupné aj na jej pestovanie v ekologickom režime. Na druhej strane skorostného spektra je odroda Pamela.
Domáce IPK AGRO s kanadskou genetikou
Osivárska spoločnosť IPK AGRO predstavila svoje portfólio odrôd od šľachtiteľov zo spoločnosti Prograin z Kanady. Predstavené boli už niekoľko sezón overované odrody, ale aj niektoré novinky. U pestovateľov dobre etablujúcou genetikou je odroda KORUS 00+, ktorá vykazuje najvyšší obsah proteínov na našom trhu, až 42 % pri 12 % vlhkosti. Na sejbu do širokých riadkov je dobre adaptovaná neskoršia odroda ERZA 00-, ktorá vytvára množstvo bočných vetiev s dobrým nasadením strukov a je vhodná aj do suchších oblastí západného Slovenska. Čerstvou novinkou je veľmi skorá odroda MARZENA 000+, vhodná naopak na sejbu do úzkych riadkov. Spoločnosť okrem spomínaných odrôd predstavila aj viaceré materiály zatiaľ označené ako DEMO. Pestovatelia sa tak majú na čo tešiť.
Autor: Tomáš Baran, Naše pole