Najúspešnejšia poľnohospodárska komodita po prvom spracovaní Slovenska, jačmenný slad, sa pripravuje na klimatickú zmenu. Porasty sladovníckeho jačmeňa ovplyvnilo studené počasie, nepravidelnosť zrážok aj ich sila. Kvôli chladnému počasiu sa vegetačná doba jačmeňa predĺži o dva týždne.
„Ozimné jačmene sú v dobrom stave, jarný jačmeň je na tom horšie. Porasty vzchádzali pomaly, pre slabé zrážky v marci. Podobne to bolo so zrážkami v apríli, kedy sa výrazne ochladilo. Počas apríla, začiatkom mája akoby porasty prestali rásť, čo zapríčinili rekordne nízke teploty a minimálne zrážky. Situácia sa zlepšila v druhej polovici mája, avšak na rôznych častiach územia boli zrážky tak intenzívne, že nestihli do pôdy vsiaknuť. Odrody sladovníckeho jačmeňa budú preto dozrievať tento rok o 10 až 14 dní neskôr ako v roku 2020. Ich kvalita i množstvo však bude závisieť od počasia počas vypĺňania zrna a samotného dozrievania,“ vysvetlil Marián Svorad, expert Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave (ÚKSÚP) pre pestovanie sladovníckeho jačmeňa.
Vo štvrtok 17. júna sa stretnú súčasní i budúci pestovatelia sladovníckeho jačmeňa so sladovníkmi na najväčšom podujatí na Slovensku, „Sladovníckom poľnom dni“ vo Vranove nad Topľou. V spolupráci so šľachtiteľmi a dodávateľmi osív budú porovnávať odrody sladovníckeho jačmeňa a ich vhodnosť pre pestovanie na Slovensku, ich odolnosť voči klimatickej zmene a kvalitu. V rámci spoločného projektu bolo vysiatych 22 rôznych odrôd jarného sladovníckeho jačmeňa s termínom výsevu na jeseň a jar. Výsev uskutočnil ÚKSÚP na svojej skúšobnej stanici vo Vranove nad Topľou priamo v teréne, v skutočných slovenských podmienkach. ÚKSÚP v rámci týchto takzvaných „firemných odrodových skúškok“ zabezpečuje kompletnú starostlivosť o jednotlivé odrody od výsevu po kosbu. Zúčastnení budú analyzovať atribúty jednotlivých odrôd sladovníckeho jačmeňa.
„Pestovatelia sladovníckeho jačmeňa, spracovatelia sladu a pivovarníci spoločne s osivármi hľadajú najlepšie riešenia pre klimatickú zmenu. Slad zo Slovenska totiž patrí medzi svetovú špičku a náš spoločný záujem je, aby toto svetové renomé neovplyvnila ani čoraz intenzívnejšia klimatická zmena. Dosiahnuť to vieme len spoločnými silami a prípravou na zmeny počasia, ktoré v budúcich desaťročiach nevyhnutne na našom území nastanú. Nečakáme so založenými rukami,“ vysvetlil Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS). V roku 2021 plánuje sedem slovenských sladovní spotrebovať približne 370 000 ton sladovníckeho jačmeňa. Predstavuje to nárast výroby sladu o takmer desatinu.
Zdroj: SLOVENSKÉ ZDRUŽENIE VÝROBCOV PIVA A SLADU