Maximum rýchlosti tvorby biomasy a akumulácie dusíka pripadá na fázu steblovania a kvitnutia. Rozdiely v rýchlosti tvorby biomasy vegetačnej hmoty počas vegetácie sú významne závislé od stavu výživy dusíkom (od 0 do 150 kg/ha N), ktoré oscilujú v rozsahu 170 – 340 %. Naproti tomu rýchlosť akumulácie dusíka sa pohybuje v rozpätí od 290 do 830 % s maximom vo fáze kvitnutia. Uvedené zákonitosti poukazujú na význam optimalizácie výživy dusíkom predovšetkým vo fáze steblovania a kvitnutia ozimnej pšenice.
Z výsledkov viacročných poľných pokusov vyplýva poznanie, že počas formovania zrna ukončenie tvorby škrobu časove predchádza biosyntézu zásobných bielkovín (Obr.1). Tvorba bielkovín sa realizuje až do obdobia ukončenia nalievania zrna a nástupu dormancie. Táto zákonitosť vysvetľuje aj efekt pozitívneho účinku aplikovaného dusíka počas celého obdobia vegetácie vrátane fázy dozrievania. Dusík aplikovaný v čase po odkvitnutí (kvalitatívne hnojenie) pozitívne vplýva na tvorbu endospermových lepkových bielkovín.
Pestovateľ voľbou chemickej formy N v hnojive (skladbou NO3– a NH3) môže najvýraznejšie ovplyvniť tvorbu zásobných látok (škrobu a bielkovín), ktoré podmieňujú úrodu a jej kvalitu. Medzi obsahom bielkovín a škrobu v zrne obilnín existuje preukazne negatívna závislosť (Obr.2), ktorá je podmienená tým, že ako syntéza bielkovín a analogicky aj škrobu sa uskutočňuje zo spoločných primárnych fotosyntetických produktov (kys. 3-fosfoglycerová a 3-fosfoglycerolaldehyd). Za predpokladu, že hmotné zdroje (prekurzory)- asimiláty sú dominantne využité na tvorbu bielkovín, potom dochádza ku zníženiu obsahu škrobu a naopak. Uvedená zákonitosť podmieňuje hodnotu HTZ a hospodársku úrodu zrna, ktorá je prioritne závislá od obsahu škrobu. Obsah škrobu v zrne je dominantný (60 – 70 % podiel) a obsah bielkovín iba okolo 10 – 12 %, preto obsah škrobu prednostne rozhoduje o úrode zrna, čoho dôkazom je kladná korelácia medzi obsahom škrobu a úrodou. Naproti tomu medzi obsahom bielkovín a úrodou zrna je negatívna koreláciu.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra