Prakticky všetky morforegulátory okrem kys. abscisovej (ABA) a etylénu stimulujú rastové a morfologické zmeny, a preto môžu eliminovať efekt krátkostebelnosti, ktorý je podmienený „Rht“ génom, ale aj procesy formovania úrody zrna.
Antigiberelíny (morfaktíny) inhibujú aktivitu giberelínov, ale aj auxínov. Boli pripravené syntetické produkty vyznačujúce sa chemickou štruktúrou blízkou giberelínom. V praxi nachádzajú využitie iba syntetické preparáty zložené z butylového esteru kyseliny 9-oxifluorenkarbonovej (fluorenol) a 9-metylový ester kys. 2-chlor-9-oxifluotenkarbonovej (chlorfluorenol). Vyznačujú sa dobrou rozpustnosťou vo vode, a preto ľahko prenikajú cez listy a korene do rastlín, pritom potlačujú rast a organogenézu najmä mladých orgánov. Účinná koncentrácia je okolo 8.10-10 mol, ktorá spôsobuje potlačenie apikálnej dominancie, preto dochádza ku výraznému skráteniu dĺžky stebla a redukcii orgánov. Okrem uvedeného stimulujú nekontrolované odnožovanie.
V poľnohospodárskej praxi pri pestovaní viacerých druhov plodín je rozšírená aplikácia látok typu „antigiberelínov“ , ktoré pestovatelia poznajú ako CCC alebo retacel. Používajú sa na potlačenie nadmerného rastu pletív, čo zvyšuje odolnosť rastlín proti poliehaniu. Aplikácia syntetických morforegulátorov typu CCC predstavuje trvalú súčasť konvenčných technológií pestovania husto siatych obilnín a repky olejky. Uvedené preparáty oslabujú apikálnu dominanciu, čo sa prejavuje v stimulácii odnožovania. Antigiberelínové vlastnosti chlorcholínchloridu (CCC) sa prejavujú i v čiastočnej inhibícii amylolytickej aktivity, čo obmedzuje porastanie, urýchľuje dozrievanie a nástup fázy dormancie.
Cytokiníny sú deriváty 6-aminopurina (6-furfuryladenín). Základným predstaviteľom je kinetín alebo cytokinetín, ktorý je súčasťou molekuly ser tRNA a tyr tRNA. Stimulujú procesy bunkového delenia, čiastočne predlžujú pletivá vegetačnej hmoty a regulujú aktivitu niektorých enzýmov, čo sa prejavuje v stimulácii tvorby RNA a bielkovín. Citokiníny rušia inhibičný efekt ABA, preto sa pozoruje efekt „omladzovania“ pletív a orgánov, ale aj v stimulácii rastových i vývojových procesov a osobitne časové predlžovanie dozrievania.
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra