Doposiaľ sa pestovatelia repy cukrovej museli bezmocne prizerať, ako ju SBR a stolbur napádajú a spôsobujú znižovanie úrody a obsahu cukru. Stolbur a SBR sú však na vzostupe v celom Nemecku. Podľa odhadov bolo v roku 2023 postihnutých približne 40 000 hektárov a do roku 2024 sa toto číslo zvýšilo na 75 000 hektárov.
Pohľad späť tiež ukazuje, aký dynamický je proces choroby. SBR sa prvýkrát objavil v Bavorsku v roku 2019, stolbur sa pripojil v roku 2023. Obidve sú bakteriálne choroby prenášané cikádou sklenenou, pričom obe spôsobujú vysoké straty na úrode a kvalite repy.
Tým sa však zlé správy nekončia, prenášač choroby, cikáda sklenená, infikuje aj zemiaky a zeleninové plodiny ako červená repa a mrkva. Z tohto dôvodu už priemysel opakovane zdôraznil, že priestorové rozšírenie, ako aj rozšírenie spektra hostiteľských rastlín cikády sklenenej ohrozujú výrobu základných potravín.
Poplachové zvony však zvonia aj cukrovarníckemu priemyslu. „SBR a stolbur sú najväčšou hrozbou pre pestovanie repy cukrovej od čias rizománie,“ zdôraznil Dr. Johann Maier, výkonný riaditeľ správnej rady pre poradenstvo a výskum v pestovaní repy cukrovej. „Problém rizománie bol vyriešený šľachtením. Veríme šľachtiteľom a schopnostiam odrôd, no sme si istí aj tým, že samotné šľachtenie nebude v tomto prípade riešením,“ objasnil Dr. Maier.
Postihnutí pestovatelia repy sa doteraz mohli len bezmocne prizerať, ako SBR a stolbur ničia ich úrodu. Napriek rýchlemu zavedeniu výskumných projektov a terénnych pokusov a špeciálne zriadenej pracovnej skupine v súčasnosti neexistujú žiadne účinné kontrolné opatrenia.
Na jeseň 2023 začali výskumníci v pokusoch upravovať striedanie plodín, kde namiesto bežného pestovania ozimných obilnín po repe cukrovej sa pestovala letná plodina. Cieľom je pripraviť nymfy cikády sklenenej v pôde o potravu a znížiť tak počet vyletujúcich cikád v nasledujúcom roku. V rámci projektu bol zaznamenaný aj počet vyletených cikád v roku 2024. Aj keď ide len o jednoročné výsledky, ilustrujú veľký vplyv úpravy striedania plodín na výskyt tohto škodcu. V priemere vyletelo 55 000 cikád za hektár. Na niektorých úsekoch ich bolo dokonca až 200 000. Po repe cukrovej však z kukuričných polí vyletelo len okolo 3 000 cikád z hektára, čo je pokles o približne 94 %.
Zdroj: agrarheute.com