Spoločnosť Corteva Agriscience Slovakia svoje odborné sympózium v tomto roku presunula do online priestoru. V súbore prednášok sa diváci mohli dozvedieť o kľúčových problémoch, ktoré v nasledujúcej sezóne budú pestovateľom komplikovať prácu. Jedná sa najmä o výrazný pokles insekticídnych, ale aj iných účinných látok v prípravkoch na ochranu rastlín. Spoločnosť Corteva, ako významný hráč na trhu, ponúka na túto situáciu svoje riešenia.
Reštrikcie herbicídov
Tejto téme sa vo svojej prednáške venoval doc. Ing. Miroslav Jursík, PhD. z Českej zemědelskej univerzity v Prahe. Reštrikcie herbicídnych účinných látok vyplývajú najmä z ich kumulácie v životnom prostredí, spodných vodách a toxicity voči necieľovým organizmom. V EÚ sme tak svedkami postupného zákazu mnohých účinných látok. Prípadne dochádza k znižovaniu dávkovania, zamedzeniu opakovaného používania alebo vytváraniu ochranných pásiem, kde dané herbicídy nemožno používať. V rámci pestovania ozimných obilnín prichádza k situácii, kedy bude obmedzované najmä jesenné herbicídne ošetrenie. Problém spôsobuje aj rastúca rezistencia burín voči ALS inhibítorom. V prípade repky ozimnej spôsobuje problém obmedzené dávkovanie metazachloru na 500 g/ha, čo na mnohých lokalitách spôsobuje problémy s nižšou účinnosťou na rumančekovité buriny. Ohrozené sú tiež aj účinné látky clomazone a imazamox, ktorých reštrikcie by v preemergentnej ochrane repky spôsobili výrazné trhliny. V tejto situácii výrazne pomôže účinná látka halauxifen-metyl v prípravku Belkar, ktorý pestovateľom umožňuje riešiť problematické buriny v repke už na jeseň aj pri nižších teplotách. Najviac sa však obmedzenia herbicídov v nasledujúcich rokoch dotknú kukurice, kde sa očakáva pokles preemergentných ošetrení. Aplikačné termíny pôdnych herbicídov sa posunú až do obdobia 4. listu a ošetrenie bude potrebné doplniť o listový herbicíd. Prehodnocovanie účinnej látky glyfosát má prebehnúť o dva roky. Prípadný zákaz jeho používania by podľa Ing. Jursíka spôsobil obrovské problémy v rámci regulácie trávovitých burín a výdrolu repky.
Ako dodal Ing. Tomáš Vereš, pestovatelia z dôvodu problematického zakladania porastov na jeseň budú v prevažnej väčšine vykonávať herbicídnu ochranu až na jar. V prípade, ak je na pozemku výskyt dvojklíčnolistových aj trávovitých burín, odporúča použitie prípravku Orcane a Huricane. Herbicíd Orcane sa vyznačuje vysokým obsahom účinnej látky pyroxulam, ktorá zabezpečuje vysokú účinnosť práve proti trávovitým burinám.
Naopak, v prípade zaburinenia dvojklíčnolitovými burinami je vhodné použiť Mustang Forte alebo Zypar. Prípravok Zypar je možné použiť aj na prerastajúce buriny v porastoch až do obdobia BBCH 45.
Zmeny v spektre patogénov a menej účinných látok
Téme fungicídnej ochrany sa venoval prof. Ing. Kamil Hudec, PhD. Ten v prvom rade upozornil na zmeny v druhovom spektre patogénov a dominancii jednotlivých druhov. Pozorované sú tiež zmeny v obdobiach výskytu a v infekčnom cykle, ako aj výskyt nových menej známych patogénov. Na základe dlhoročných pozorovaní je možné konštatovať, že v priebehu apríla je v našich končinách v ostatných rokoch zaznamenávaný výrazný deficit zrážok. To sa prejavuje na výskyte a dynamike chorôb. Dominantným patogénom pšeníc sa stala hrdza pšenicová. V prípade júnových zrážok rastie výskyt helmintosporióz. V prípade jačmeňov je na vzostupe múčnatka trávová, naopak ramulária sa v ostatných rokoch vyskytovala len sporadicky. V rámci fungicídnych pokusov v roku 2020 boli zaradené aj prípravky Mizona a Librax z portfólia spoločnosti Corteva. V pokuse, v ktorom bolo vykonané len jedno ošetrenie v termíne T2, sa porovnávali tieto fungicídy s adekvátnou konkurenciou na trhu. V sezóne 2020, z dôvodu májových zrážok, obstáli hlavne fungicídy s dlhodobým pôsobením, keďže rozvoj chorôb nastával 5 až 6 týždňov po ošetrení. Výsledky s prípravkami Mizona a Librax potvrdili ich kvalitu. Prípavok Mizona obsahuje SDHI molekulu a strobilurín, čo zaručuje veľmi dobrý účinok na hrdze a septoriózy. Tento prípravok je tak vhodnejšie aplikovať v suchších podmienkach, kedy hrozí intenzívny rozvoj týchto patogénov. Naopak, do vlhších podmienok je vhodnejší prípravok Librax, ktorý v sebe kombinuje SDHI molekulu a azol, čo zaručuje dlhotrvajúcu ochranu porastu. Pre pestovateľov, ktorí riešia ochranu pšenice intenzívnejšie, ponúka spoločnosť Corteva tiež fungicíd Promir, ktorý je špecialistom na choroby päty stebla, ako aj fuzariózy klasov. A prípravok Soligor s tromi účinnými látkami zaručujúci excelentnú účinnosť na septoriózy, hrdze, ale aj ďalšie patogény. V oblasti fungicídnej ochrany repky ponúka spoločnosť kombináciu prípravkov Simveris, Corinth a Azimut. Toto ošetrenie sa v demo pokusoch SPZO stalo dva roky po sebe najvýnosnejším a najekonomickejším variantom fungicídnej ochrany repky.
Ako informoval Ing. Tomáš Vereš, PhD., pestovatelia sa v nasledujúcich rokoch musia pripraviť na výrazný pokles povolených účinných látok. V roku 2020 končí autorizácia látkam ako picoxystrobín, epoxiconazole, chlorothalonil, propiconazole a fenpropimorph. V roku 2021 končí mancozeb, cyproconazole a thiophanate-methyl. V rokoch 2022 a 2023 vypadnú z používania účinné látky prochloraz a tebuconazole. Je preto potrebné pripraviť sa na zmenu technológií ochrany jednotlivých plodín.
Insekticídna ochrana repky
O výskyte škodcov na porastoch repky a ich regulácii v podmienkach bez účinných látok chlorpyrifos a thiacloprid hovoril doc. Ing. Jan Kazda, CSc. a Ing. Marek Seidenglanz.
Absencia týchto účinných látok stavia insekticídnu ochranu poľných plodín do úplne inej roviny, ako sme boli doteraz zvyknutí. V prípade prenášačov viróz v obilninách, kde sa v širokej miere uplatňovali organofosfáty, sú dnes k dispozícii len pyretroidy s výnimkou prípravku Transform s účinnou látkou sulfoxaflor, ktorý je však možné použiť až na jar. Podobne zložitá začína byť aj ochrana voči kohútikom a byľomorke sedlovej. Veľké starosti môžu spôsobovať vošky na repke prenášajúce vírusové ochorenia. Ochrana proti siaticiam je v súčasnej dobe nemožná. Rovnako budú problémy pri aplikáciách voči stonkovým krytonosom na repke. A prípravky na báze pyretroidov budú musieť byť používané v špeciálnom režime. Voči blyskáčikom, ktoré sú voči pyretroidom rezistenté, ostáva možnosť použiť účinnú látku acetamiprid napríklad v prípravku Gazelle, ktorý zároveň účinkuje aj na byľomorku kapustovú. Voči blyskáčikom je tiež možné použiť novoregistrovaný prípravok Magma na báze účinnej látky etofenprox.
Aj napriek novým prípravkom nebude ochrana repky v roku 2021 jednoduchá. Pestovatelia sa nemôžu spoľahnúť na dlhotrvajúci reziduálny účinok insekticídov. Naopak, musia sa zamerať na monitoring náletu škodcov. Ako uviedol Ing. Seidenglanz, problémom je zmena chovania, najmä stonkových krytonosov. Pri tomto škodcovi bolo zaznamenané predĺženie obdobia kladenia vajíčok zo 40 až na 80 dní. Voči stonkovým krytonosom je možné použiť prípravky na báze pyretroidov. Odporúča sa však používať tie registrované pre aplikácie vo vyšších dávkach, aby sa spomalila tvorba rezistencie.
Tomáš Baran, redaktor Naše pole