Poľnohospodári začali jarné práce na poliach. Jarné plodiny sejú alebo sadia najmä v južne a západne položených regiónoch. Postupne sa pridáva aj sever Slovenska. Poľnohospodári naprieč celým Slovenskom hlásia sucho. Nedostatok vlahy v pôde potvrdzuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav.
Poľnohospodári sa po zime rozbehli do polí. Najskôr pripravujú pôdu na novú sezónu, orú a hnoja. Následne sadia a sejú jarné plodiny – obilniny, olejniny, zeleninu, zemiaky, cukrovú repu. Práce pokračujú podľa počasia a nočných mrazov.
Poľnohospodári z okolia Bratislavy v týchto dňoch zasiali viac ako štvrtinu obilnín. Pestovatelia z trnavského a bánoveckého regiónu už stihli zasiať jarnú pšenicu a jarný jačmeň na celej plánovanej výmere. S osevom týchto dvoch plodín už budú končiť aj v Nitre, Leviciach alebo v Trenčíne. Kým nižšie položené regióny už naplno sejú a sadia, na severe sa práce rozbiehajú postupne podľa intenzity nočných mrazov a stavu premrznutej pôdy.
„Na Liptove hnojíme oziminy zasiate vlani na jeseň. Postupne začíname siať jarné obilniny. Poľnohospodári na Liptove aj napriek vojne na Ukrajine nebudú meniť osevné plány. Sme limitovaní prírodnými podmienkami. V horských a podhorských oblastiach je prirodzene menej ornej pôdy a viac trvalých trávnych porastov, na ktorých potrebujeme počas roka pestovať čo najkvalitnejšie krmoviny pre hospodárske zvieratá. Takže z týchto našich polí musíme nachovať najmä naše zvieratá – hlavne dojnice, aby nám dali čo najviac mlieka“, uviedol podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Miroslav Štefček (predseda PD Ludrová).
Postupujúce jarné práce odkrývajú aj stav pôdy po zime. Poľnohospodári z mnohých oblastí Slovenska hovoria o suchu, miestami až výraznom.
V okrese Komárno sa zvýšil deficit zrážok, vývoj rastlín sa spomalil. V oblasti Trenčína spadlo vo februári len okolo 8 mm zrážok. Akútny nedostatok vlahy majú aj v okrese Veľký Krtíš. Aj tieto informácie nám budú teraz počas najbližších týždňov hlásiť naši poľnohospodári, pretože Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora spustila pravidelný monitoring jarných prác na poliach.
Nedostatok vlahy potvrdzuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav: miera intenzity sucha v celom pôdnom profile je na úrovni výnimočného až extrémneho sucha lokálne na Záhorí, Kysuciach, Podpoľaní a Gemeri. Výrazné sucho prevažuje na Podunajskej nížine. V povrchovej vrstve pôdy je situácia vážnejšia: extrémne sucho zasiahlo veľkú časť Záhoria, Kysuce a lokálne aj južnú polovicu stredného Slovenska.
Autor: Jana Holéciová, hovorkyňa SPPK