Z hľadiska časovej aplikácie hnojív poznáme základné hnojenie a prihnojovanie porastov počas vegetácie. Charakteristika jednotlivých foriem aplikácie hnojív:
Základné hnojenie sa uskutočňuje pred výsevom osiva. V prípade ozimín s ohľadom na zásobu prístupného dusíku v pôde, predplodiny, ale i možnosti jeho strát v jesennom období je účelné na mnohých lokalitách pestovania neaplikovať dusíkaté hnojivo. Na pozemkoch menej úrodných pri deficite prístupného dusíka sa odporúča aplikovať okolo 30 – 40 kg/ha N. Najvhodnejšou formou dusíkatého hnojiva je síran amónny. V rámci základného hnojenia spravidla realizujeme hnojenie do zásoby P, K, Ca, Mg a mikroelementmi.
Hnojenie počas vegetácie (prihnojovanie) sa uskutočňuje na základe zhodnotenia kondičného stavu porastu, výsledkov analýzy pôdy a rastlín s cieľom optimalizácie produkčného procesu. Pri rozhodovaní o dávke živín a osobitne dusíka je nevyhnutné analyzovať potreby porastu na úroveň programovanej úrody a reálne (momentálne ale i potenciálne) pôdne zdroje. Hnojivo sa spravidla aplikuje foliárne na list s využitým systému koľajových riadkov. Počas vegetácie aplikáciu hnojiva (prihnojovanie) diferencujeme na regeneračné, produkčné a kvalitatívne.
Regeneračné hnojenie sa realizuje v skorom jarnom období po prezimovaní porastu. Cieľom regeneračného hnojenia je stimulovať rast porastu, jeho regeneráciu a podporiť odnožovanie rastlín. Odporúča sa aplikovať dávky 30 – 60 kg/ha N, najvhodnejším hnojivom je dusičnan amónny, eventuálne dusičnan vápenatý.
Produkčné hnojenie sa realizuje po ukončení odnožovania a v období nástupu steblovania, kedy sa prejavuje najvyšší rast, dochádza k vysokému nárastu biomasy ,čo zvyšuje požiadavky na dusík. Produkčne hnojenie dusíkom má rozhodujúci účinok na formovanie úrody tým, že stimuluje tvorbu kvietkov a kláskov. Dávky N sú závislé od kondičného stavu porastu, obsahu prijateľných zdrojov a na základe výsledkov rozboru pôdy a vegetačnej hmoty. Aplikované dávky sú v rozsahu 40-60 kg N /ha, pričom najvhodnejším hnojivom je dusičnan amónny a DAM 390 (roztok dusičnanu amónneho a močoviny). Produkčne hnojenie v závislosti od potreby porastu podľa výsledkov diagnostikácie je potrebné viackrát opakovať.
Kvalitatívne hnojenie (hnojenie na kvalitu) uskutočňujeme pred kvitnutím (v dobe klasenia) alebo tesne po odkvitnutí (eventuálne na začiatku mliečnej zrelosti), ktoré priaznivo vplýva na formovanie hmotnosti zrna, tvorbu škrobu a bielkovinového komplexu. Hnojením obohacujeme úrodu o terapeuticky esenciálne látky a produkcia nadobúda vlastnosti funkčných potravín (nutraceutika).
Autor: prof. Ing. Ivan Michalík, DrSc., Nitra