Pestovateľská plocha geneticky modifikovaných rastlín mierne klesá. V roku 2019 sa na celom svete pestovali tieto plodiny na 190,4 milióna hektárov, čo predstavuje medziročný pokles o 0,7%. GMO plodiny sa najviac pestujú v USA, Brazílii, Argentíne, Kanade a Indii.
V súčasnej správe agro-biotechnologickej agentúry ISAAA bolo v roku 2019 definovaných jedenásť krajín, v ktorých plochy GMO plodín presahujú jeden milión hektárov. Na čele je USA (71,5 milióna hektárov), za nimi nasledujú Brazília (52,8), Argentína (24), Kanada (12,5), India (11,9) a Paraguay (4,1). Rastúci trend má využívanie GMO plodín v Číne, Pakistane, Južnej Afrike, Uruguaji a Bolívii. V Európe sú v tomto smere rastúcimi krajinami iba Španielsko a Portugalsko. ISAAA uvádza na celom svete celkovo 29 krajín, v ktorých poľnohospodárstvo využíva GMO plodiny, čo je o tri viac ako v roku 2018. K pestovaniu GMO bavlny sa pridali aj africké krajiny Malawi, Nigéria a Etiópia. Produkty z GMO rastlín sa dovážajú ako potraviny a krmivo do ďalších 42 štátov.
V krajinách masívne využívajúcich tieto plodiny je takmer dosiahnutá saturácia trhu. Väčšie zvýšenie výmery tu možno očakávať, iba ak budú nové GMO odrody poskytovať atraktívne vlastnosti a budú akceptované poľnohospodármi a spotrebiteľmi.
V USA poľnohospodári v roku 2019 vysadili o päť percent menej GM plodín ako v predchádzajúcom roku. Napriek tomu sú USA so 71,5 miliónmi hektárov stále na čele všetkých krajín, ktoré pestujú GMO. Okrem sóje, kukurice, bavlny a repky sa v súčasnosti komerčne pestujú aj ďalšie GMO plodiny. V USA, Kanade a Argentíne je to lucerna (1,3 milióna ha), ktorá sa používa výlučne ako krmivo pre zvieratá. Modifikovaná repa cukrová sa v USA a Kanade pestuje na 473 000 ha a non-Browning zemiaky odolné voči černeniu hľúz na približne
2 300 ha. V USA sú pestované aj GMO jablone, papája a cuketa. Pestovanie Bt baklažánov (okolo 2 000 ha) sa etablovalo v Bangladéši. GMO trstina cukrová rástla na
2 000 hektároch v Indonézii a 18 000 hektároch v Brazílii a ananás na niekoľkých hektároch v Kostarike.
Zdroj: transgen.de