Nedostatok draslíka v poľnohospodárskych pôdach je málo známou, ale potenciálne významnou hrozbou pre globálnu potravinovú bezpečnosť, poznamenávajú vedci v časopise Nature Food. Podľa výskumu vedcov z University College London, University of Edinburgh a Centra pre ekológiu a hydrológiu Spojeného kráľovstva sa v mnohých regiónoch sveta viac draslíka z poľnohospodárskej pôdy odstraňuje, ako sa dodáva.
Narušený trh s draselnými hnojivami
Na doplnenie draslíka na svojich poliach farmári často používajú minerálne hnojivá, ale ich ceny môžu byť nestabilné. Medzinárodnému trhu s draselnými hnojivami v hodnote približne 15 miliárd USD dominuje dvanásť krajín, pričom Kanada, Rusko, Bielorusko a Čína tvoria 80 percent celosvetovej produkcie. V apríli 2022 sa cena draselných hnojív medziročne zvýšila o 500 %. Stalo sa tak po súhre faktorov, vrátane zvýšeného dopytu po hnojivách, rastúcich cien palív, hospodárskeho zotavenia z pandémie, série opatrení vlád po celom svete a ruskej invázii na Ukrajinu. Rusko a Bielorusko spolu vyvážajú asi 42 percent draselných hnojív. Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 Spojené kráľovstvo, USA, Kanada a EÚ uvalili dovozné sankcie na obe krajiny, čím narušili globálne dodávky týchto hnojív. Vzhľadom na koncentráciu a citlivosť trhu vedci vyzvali na lepšie hospodárenie s draslíkom a vytvorenie silného medzivládneho koordinačného mechanizmu. V súčasnosti neexistujú žiadne národné alebo medzinárodné politiky, alebo predpisy upravujúce udržateľné hospodárenie s draslíkom v pôde, podobné tým, ktoré sa týkajú iných základných živín rastlín, ako je dusík a fosfor. V roku 2021 dosiahla celosvetová spotreba draselných hnojív 45 miliónov ton a očakáva sa, že celosvetová produkcia sa v roku 2025 zvýši na približne 69 miliónov ton so spustením nových projektov v Bielorusku, Kanade, Rusku, Austrálii, Eritrei a Spojenom kráľovstve. Ťažba draselných solí však vyvoláva obavy, keďže má významný vplyv na životné prostredie. Milióny ton odpadu, najmä chloridu sodného, môžu zasoliť pôdu a podzemnú vodu a poškodiť rastliny a zvieratá.
Zníženie strát draslíka z pôdy
Vedci navrhujú pripraviť globálne hodnotenie súčasných zásob a tokov draslíka s cieľom identifikovať krajiny a regióny, ktoré sú najviac ohrozené. Je tiež potrebné zabezpečiť v jednotlivých krajinách monitoring draslíka, na základe čoho bude možné predpovedať a reagovať na kolísanie cien draselných hnojív. Chcú tiež pomôcť farmárom udržiavať dostatočnú hladinu draslíka v pôde ďalším výskumom vplyvu obmedzeného hnojenia draslíkom na úrody rôznych plodín a zabezpečiť hodnotenie environmentálnych vplyvov extrakcie draselnej soli a rozvoja postupov trvalo udržateľného využívania tejto živiny . Hovoria tiež o rozvoji cirkulárnej, globálnej draselnej ekonomiky, ktorá minimalizuje používanie a maximalizuje opätovné použitie a recykláciu.
Zo zdroja Nature Food spracoval Tomáš Baran