Cícer baraní – menej pestovaná strukovina
Cícer baraní patrí medzi jednu z najstarších plodín, bol známy už v starom Egypte, Grécku a Ríme, kde sa konzumoval ako základná surovina, dezert alebo v mladom surovom stave. Pôvod…
Cícer baraní patrí medzi jednu z najstarších plodín, bol známy už v starom Egypte, Grécku a Ríme, kde sa konzumoval ako základná surovina, dezert alebo v mladom surovom stave. Pôvod…
K našim tradičným plodinám, ktoré v poslednom období akosi predsa len vypadli z osevných postupov, patrí bôb obyčajný. I keď pokles pestovateľskej výmery bôbu súvisí so zníženým stavom hospodárskych zvierat, ide o zaujímavú plodinu…
Základom predchádzania výskytu chorôb a škodcov je prevencia. Platia všeobecné zásady prevencie chorôb: striedanie plodín, odstraňovanie pozberových zvyškov, pestovanie odrôd s vyššou odolnosťou, správna agrotechnika, výsev zdravého neinfikovaného osiva, používanie…
Zberová plocha strukovín za ostatné roky vykazuje mierne rastúci trend, ktorý je prítomný rovnako v segmente kŕmnych aj jedlých strukovín. Táto informácia je pozitívna, pretože strukoviny všeobecne v rámci aktuálnych osevných postupov…
Sucho trvajúce už od jarných mesiacov sa výraznou mierou pričinilo o výrazne zníženie úrod sóje v roku 2022 oproti minulým podstatne úspešnejším rokom. Zakladanie porastov prebiehalo bez problémov, zriedkavé dažde v podstate ani…
Podľa údajov Štatistického úradu SR zverejnených v Správe o poľnohospodárstve a potravinárstve SR za rok 2021 (tzv. Zelená správa) vzrástla produkcia strukovín celkovo na 29 248 t, čo je nárast oproti minulému roku…
Ošetrenie proti škodcom strukovín je takmer nevyhnutnosťou, najmä proti zrniarke hrachovej, voškám a strapkám. V máji vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Je to drobný čiarkovitý hmyz veľkosti 1,4 – 1,8 mm s obrvenými…
Teplo a vlhko môžu spôsobiť šírenie chorôb. Preventívnym opatrením proti chorobám je používanie zdravého osiva odolných odrôd, striedanie plodín, zaorávanie pozberových zvyškov, vyvážené hnojenie a proti šíreniu bakterióz sa neodporúčajú kultivačné práce vo…
Rastlina šošovice jedlej (Lens esculenta L.) pochádza z Ázie a severnej Afriky a je jedným z našich najstarších zdrojov potravy. Oficiálne je však známe, že pochádza z Indie, kde sa pestuje…
Použitie prípravkov na morenie osiva strukovín proti chorobám vzchádzajúcich rastlín je veľmi obmedzené a prednostne zamerané na použitie mikrobiálneho prípravku Polyversum s obsahom mikroskopickej huby Pythium oligandrum Drechsler, ktorá parazituje na fytopatogénnych hubách z…