Jačmeň siaty – dozrievanie a zber
Obilná žatva kladie zvýšené nároky na organizačné zabezpečenie zberu, ako aj na prípravu techniky, keď dochádza k zvýšenému pracovnému pulzu na každom hospodárskom dvore. Žatva vždy patrila a bude patriť…
Obilná žatva kladie zvýšené nároky na organizačné zabezpečenie zberu, ako aj na prípravu techniky, keď dochádza k zvýšenému pracovnému pulzu na každom hospodárskom dvore. Žatva vždy patrila a bude patriť…
Zaraďovanie nových odrôd do národného odrodového zoznamu je výsledkom niekoľkoročného skúšobného procesu, ktorý preveruje ich agronomickú a technologickú hodnotu. Cieľom je ponúknuť pestovateľom overený genetický materiál, ktorý dokáže spoľahlivo reagovať…
Zaradenie medziplodín do osevných postupov poskytuje agroekosystému mnoho benefitov od kolobehu živín, organickej hmoty, fytosanitárnych účinkov, či regulácie burín. Príspevok sa zameriava na zakladanie porastov, skorú fázu vývoja pohánky a vplyv na…
Jačmeň začína klíčiť už pri teplote 1 – 3 °C, dobre odnožuje pri 5 – 7 °C a stebluje pri 10 – 12 °C, kvitnutiu praje 16 – 18 °C…
Napadnutie obilnín hrdzami spôsobuje pri pestovaní náchylných odrôd vysoké úrodové straty. V dôsledku napadnutia rastliny dochádza k redukcii asimilačnej plochy a úrodotvorných prvkov. Zrno napadnutých rastlín je drobné, zvráskavené, klesá…
Rok 2024 bol pestovateľsky veľmi podobný predchádzajúcemu roku 2023. Teda aspoň v prvej polovici vegetácie. V tej druhej sa horúčavami a suchom podobal skôr na podmienky Grécka. Zažili sme teda dva takmer protichodné…
Štátne odrodové skúšky pšenice letnej, f. ozimnej sa na území Slovenska vykonávajú na desiatich lokalitách a pšenice tvrdej, f. ozimnej na štyroch lokalitách a trvajú spravidla tri roky. Ústredný kontrolný a skúšobný…
Spektrum moridiel do jarných obilnín sa každoročne mení, choroby zostávajú. Choroby jačmeňa jarného Hnedá škvrnitosť jačmeňa (Pyrenophora teres anamorfa: Drechslera teres, syn. Helmintosporium teres) Napáda ozimný aj jarný jačmeň. Prezimuje hlavne…
Kde začína ekológia? Otázka, ktorú si môže klásť každý farmár. Odpoveďou by mohlo byť ekologické šľachtenie, ktoré vyvíja odrody pre potreby ekologického poľnohospodárstva metódami a technikami, ktoré sú zlučiteľné so…
Cirok (Sorghum bicolor) je obilnina, ktorej pestovateľské plochy v Európe narastajú. Aj keď sa prevažne pestuje na krmivo, stúpajúci trend má aj využitie semena na potravinárske účely. Posledné roky prinášajú zvýšený…