Agroles v reálnych kontúrach
Napriek tomu, že legislatíva a finančná podpora pre agrolesníctvo na Slovensku sú ešte iba v počiatočnej fáze, rastúci záujem o ekologické a udržateľné formy hospodárenia prináša nádej na pozitívny vývoj.…
Napriek tomu, že legislatíva a finančná podpora pre agrolesníctvo na Slovensku sú ešte iba v počiatočnej fáze, rastúci záujem o ekologické a udržateľné formy hospodárenia prináša nádej na pozitívny vývoj.…
Kde začína ekológia? Otázka, ktorú si môže klásť každý farmár. Odpoveďou by mohlo byť ekologické šľachtenie, ktoré vyvíja odrody pre potreby ekologického poľnohospodárstva metódami a technikami, ktoré sú zlučiteľné so…
Na stránkach časopisu Naše pole sa pravidelne venujeme problematike hydromeliorácií. Autori vo svojich príspevkoch informujú o prebiehajúcej klimatickej zmene v rôznych súvislostiach a zároveň poukazujú na možné riešenia. Je tu čas na krátke…
Pestovateľ je často v zajatí kvázi módnych inovatívnych trendov, najrôznejších systémov pestovania plodín alebo výživových preparátov, ktoré sú dokladované politicko-ekonomickými, či snáď i ekologickými a komerčnými záujmami najrôznejších záujmových inštitúcií, skupín…
K prvkom určujúcim stabilitu poľnohospodárskej sústavy (PS) patrí jej vnútorná štruktúra. Ako regulátor uhlíkovej bilancie prispieva k stabilite a rovnovážnemu stavu celého krajinného priestoru, v ktorom pôsobí. Štruktúra rastlinnej výroby (RV)…
Pestovaním medziplodín možno dosiahnuť mnohé pozitívne efekty, ktoré je ťažké vyjadriť v kalkulácii nákladov a výnosov. Na jednej strane sú exaktné náklady na ich pestovanie a na druhej strane komplexné…
Podľa prognóz OSN sa v nasledujúcich 30 rokoch svetová populácia zvýši o 2 miliardy na 9,7 miliárd v roku 2050. Tento nárast sám osebe znamená, že musíme zmeniť spôsob, akým potraviny pestujeme, produkujeme…
Erózia pôdy, ako dôsledok poľnohospodárskeho využívania krajiny, sa podieľa na degradácii pôdneho fondu, čím ohrozuje základy poľnohospodárskej výroby a následne aj výživu obyvateľstva. Tendencia neustáleho zvyšovania poľnohospodárskej produkcie vyvoláva potrebu…
Z drevín ide najmä o osiku (Populus tremula), topoľ (Populus alba), ale aj šľachtenú vŕbu (Salix viminalis). O výbere jednotlivých druhov na energetické účely rozhodujú predovšetkým prírodné podmienky. Kľúčovou otázkou…
Poľnohospodárske systémy z hľadiska ich udržateľnosti boli zatriedené do základných typov – trhovo orientované a ekosystémovo orientované . Cieľom trhovo orientovaných systémov (napr. konvenčné – intenzívne poľnohospodárstvo – KIP) je dosiahnutie…